دندانپزشکی,پوسیدگی دندان,دندانپزشکی کودکان,پوسیدگی دندان,محافظت از دندان,مسواک زدن کودکان
مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

چگونگی مراقبت از دندان اطفال

شاید این را بدانید که بسیاری از مشکلات دهان و دندان ریشه در کودکی فرد دارد و اگر از همان زمان به آن رسیدگی نشود این مشکلات با او همراه است.


چگونگی مراقبت از دندان اطفال

در دوره رشد فرزند، چگونگی مراقبت از دندان اطفال و مسائل دندانپزشکی اطفال برای والدین بسیار مورد اهمیت بوده و آنها در تلاش هستند از همان ابتدا مراقب بهداشت دهان و دندان فرزند خود باشند.

شاید این را بدانید که بسیاری از مشکلات دهان و دندان ریشه در کودکی فرد دارد و اگر از همان زمان به آن رسیدگی نشود این مشکلات با او همراه است. محافظت صحیح از دندان و لثه در سنین پایین باعث می شود که رشد لثه به خوبی صورت گیرد و فضای مناسبی برای رشد دندان های کودک در آینده داشته باشد.

در این دوره نقش والدین بسیار مهم می باشد، چرا که کودک درکی از مراقبت دندان های خود ندارد و این پدر و مادر هستند که وظیفه مراقبت را دارند. برای مراقبت از دندان اطفال کارهای زیر را باید انجام داد که در ادامه ما به آن پرداخته ایم.

دندانپزشکی اطفال

محافظت از دهان و دندان توسط والدین

والدین عزیزی که سلامت دهان و دندان کودکشان برایشان اهمیت دارد، باید از همان ابتدای کودکی مراقبت های خود را انجام دهند و شاید برای شما جالب باشد که این مراقبت حتی از قبل از شروع رشد دندان ها باید انجام گیرد. در ادامه به مراقبت هایی که باید صورت گیرد می پردازیم:

  • تمیز کردن لثه نوزاد

طبق صحبت بالا نتیجه این شد که،  مراقبت دهان و دندان کودک از لثه ها شروع می شود و این مراقبت در زمانی واجب تر است که فرزند شما غذای کمکی نیز میخورد. شاید الان برای شما سوال پیش بیاید که چگونه لثه کودک را تمیز کنیم؟

برای انجام این کار اول باید دست خود را تمیز بشویید و بعد از اینکه کودکتان تغذیه خود را خورد با دستمالی تمیز و آغشته به آب ولرم به آرامی بر لثه آن کشیده و تمیز نمایید. حتما توجه داشته باشید که دستمال یا پارچه مورد استفاده تان نرم و لطیف باشد تا به لثه آسیب وارد نشود.

اینگونه تمیز کردن باعث این می شود هرگونه مواد غذایی که روی لثه مانده است پاک شود و شما بعد از دو ساله شدن او می توانید از خمیردندان بدون فلوراید هم استفاده نمایید.

  • تمیز کردن به وسیله مسواک

بعد از اینکه دندان کودک شما رشد کرد، شما دیگر می توانید از مسواک استفاده نمایید و لازم نیست منتظر بمانید تمامی دندان های او بطور کامل در بیاید و بعد مسواک زدن را شروع نمایید.

اگر مسواک زدن برای کودک را زود شروع نمایید او را علاقمند کرده اید و تا آخر عمر به این کار عادت داده اید. برای اینکار می توانید مسواک زیبایی برایش خریداری کنید تا علاقمندی آن چند برابر شود.

لازم به ذکر است که برای نوزادان می توانید از مسواک انگشتی استفاده نمایید.

حال کودک شما کمی بزرگتر شد و خودش قادر به انجام مسواک زدن است، چگونه به او آموزش لازم را بدهیم؟

دندانپزشکی اطفال خانواده

مسواک زدن برای کودکان

زمانی که کودک شما به سن دو سالگی رسید می توانید برای او از خمیر دندان های بدون فلوراید استفاده نمایید. از این جهت خمیر بدون فلوراید به شما پیشنهاد می شود چون، کودک در آن سن ممکن است خمیردندان را قورت دهد و مفهموم بیرون انداختن را متوجه نشود. پس بهتر است از زمانی که متوجه این موضوع شد از خمیر دارای فلوراید استفاده نمایید.

در هنگامی که برای کودک مسواک میزنید به دندان های او توجه داشته باشید و هرگونه پوسیدگی و خرابی را بررسی کنید تا اگر مشکلی وجود داشت او را به دندانپزشکی اطفال ببرید و درمان او را هر چه سریعتر آغاز نمایید.

پوسیدگی و خرابی ممکن است در هر سنی بوجود بیاید پس در این مورد دقت لازم را داشته باشید تا قبل از بروز مشکل بیشتر از او جلوگیری نمایید. حتی دیده شده است که اگر کودک هنگام غذاخوردن مشکل و حساسیت خاصی دیدید به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید چون احتمال آسیب دیدگی در دندان هایش وجود دارد.

طبق تحقیقاتی که توسط دندانپزشکان در جهان صورت گرفته، به این نتیجه رسیده اند که بهتر است کودک را در نزدیکی سن یکسالگی به دندانپزشکی اطفال ببریم و به مدت یکسال تحت نظر دندانپزشک اطفال باشیم و اگر در این دوره پوسیدگی و خرابی رخ نداد میتوانید تا سه سالگی به همین روند ادامه دهید و احتیاجی نیست تا آن زمان به دندانپزشکی اطفال مراجعه نمایید و بعد سه سالگی مراجعه بعدی شما باشد.

دندان

نکات مهم مراقبت از دندان کودکان

با توجه به توضیحاتی که داده شد، باید به نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید به درستی هرچه بیشتر از دندان های کودک خود محافظت نمایید.

  • از دادن نوشیدنی هایی که سبب پوسیدگی دندان های کودک می شود قبل از خواب به او بپرهیزید. چرا که باید دهان و دندان او کاملا تمیز و شسته شده باشد.

از این نوشیدنی ها می توانیم آبمیوه و نوشابه و حتی شیر را نام برد. این موارد دارای قند هستند و می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند و پوسیدگی به تنهایی برای کودکان درد خواهد داشت و او را اذیت خواهد کرد.

  • مرتب به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

منظور از این حرف این نیست که هر هفته برای ویزیت به دندانپزشکی اطفال مراجعه نمایید. اما لازم است طی برنامه ریزی خاص هر چند وقت یکبار به نزد دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامتی دهان و دندان کودک خود مطمئن باشید و هم این خوب است که کودکان با محیط آنجا آشنایی داشته باشد تا وقتی برای مراجعه می روید استرس و اضطراب نداشته باشد.

  • مسواک زدن مرتب را فراموش نکنید

همانطور که گفته شد مسواک زدن صحیح و به موقع برای کودکان از پوسیدگی دندان هایشان جلوگیری می کند و توصیه شده است که در زیر دوسال از خمیردندان بدون فلوراید برای کودک خود استفاده نمایید.

اما برای کودکان بالای سه سال می توانیذ از فلوراید استفاده نمایید چرا که به استحکام دندان ها بسیار کمک می کند و مقدار استفاده از آن با توجه به شرایط سنی متفاوت است که حتما این مورد را از دندانپزشک اطفال خود بپرسید.

برای مسواک زدن شاید مشکلاتی داشته باشید و کودک  شما همکاری لازم را نداشته باشد از این رو برای رفع این مشکل :

  1. اجازه بدهید مسواک را خودش انتخاب نماید، برای مثال اگر شخصیت کارتونی مورد علاقه داشت آن را برایش تهیه نمایید.
  2. به طور کلی دو دقیقه زمان برای مسواک زدن کودکتان کافی می باشد بیشتر از این زمان او را اذیت خواهد کرد.
  3. مطمئن شوید که کودک صحیح مسواک میزند و انجام این کار را برایش به همراه بازی و شعر خواندن انجام دهید. یا از موزیک های مخصوص مسواک زدن استفاده نمایید.
  4. با گذشت زمان این کار برای او رفتاری عادی می شود و خودش مشتاقانه به انجام آن می پردازد. پس در این راه صبر داشته باشید و از اجبار استفاده نکنید.
  5. سعی کنید خوردن مواد شیرین را برای او به حداقل برسانید، چون علاوه بر چاقی فرزندتان مشکلاتی برای دهان و دندان او نیز بوجود خواهد آورد.

چون مواد قند بعد از اینکه خورده می شوند حداقل تا یک ساعت اطراف دندان ها می مانند و تصور کنید اگر مسواک زده نشود چه اتفاقایی برای دندان خواهد افتاد.

به طور کلی داشتن برنامه درست غذایی و استفاده درست از ویتامین ها و مواد معدنی، میوه ها و سبزیجات به کودکان باعث می شود مشکلاتی برای دندانشان پیش نیاید و یا به حداقل برسد.

یک نکته بسیار مهم لطفا برای تشویق و یا هدیه دادن به کودکانتان از شکلات ها خوراکی های مضر استفاده نکنید و آنها را به خوردن اینگونه مواد عادت ندهید تا سلامت او همیشگی باشد.

اما در اینجا ما به شما یک کلینیک دندانپزشکی اطفال بسیار با تجربه را نیز معرفی خواهیم کرد تا سوالات خود از متخصصین این مجموعه بپرسید و آگاهی خود را بالا ببرید و از خدماتشان استفاده نمایید.

کودک

کلینیک قلهک در شمال تهران

همانطور که گفته شد برای ترمیم و درمان دندان کودکان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص کودک است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک اطفال هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینیک مراجعه فرمایید.

https://clinicgholhak.com/

 

کلینیک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

ترس از دندانپزشکی اطفال
ترس از دندانپزشکی اطفال

15 بهمن 1400

ایمپلنت دندان جز جراحی های زیباسازی است؟

25 خرداد 1400

کمکی که کامپوزیت در دندان دارد؟

25 خرداد 1400

تاثیر لمینت دندان بر ظاهر
تاثیر لمینت دندان بر ظاهر

13 خرداد 1400

انجام ایمپلنت دندان دردناک است؟

11 خرداد 1400