مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

بریس ارتودنسی دندان

بریس ارتودنسی دندان یکی از ابزارهایی است که برای صاف کردن دندان ها استفاده مینمایند. در این مطلب قرار است درباره نصب آن بر روی دندان صحبت نماییم.


 

 بریس ارتودنسی دندان

بریس ارتودنسی دندان یکی از ابزارهایی است که برای صاف کردن دندان ها استفاده مینمایند. در این مطلب قرار است درباره نصب آن بر روی دندان صحبت نماییم.

اگر قرار باشد شما یکی از میلیون ها نفری باشید که در دنیا قرار باشد از بریس ها، برای صاف کردن دندان، هم تراز کردن فک، ازبین بردن فاصله بین دندان ها و داشتن لبخند زیبا استفاده می کنید، ممکن است با سوالات زیادی روبرو شوید. شاید اولین سوال شما این باشد که نصب بریس های دندان چه عوارضی دارد؟

نصب بریس ها بر روی دندان ها بسته به نوع دندان ها و نوع بریس های استفاده شده، حدودا یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

این فرآیند ممکن است در یک یا دو جلسه انجام شود.

قسمت هایی از این فرایند ممکن است با درد همراه باشد. اما به طور کل استفاده از بریس ها و نصب آن هیچ آسیبی به همراه ندارد.

اگر دندان های شما به همدیگر بسیار نزدیک است، دندان پزشک شما ممکن است از فاصله دهنده ها یا بندها یک هفته قبل از چسباندن بریس ها در میان دندان های استفاده کنند. این مرحله به ایجاد فضای کافی برای دندان های عقبی کمک می کند.

 بریس ارتودنسی دندان

 

روش نصب بریس ارتودنسی دندان

 

تمیز کردن دندان ها قبل از نصب بریس ها

قبل از اینکه ارتودنتیست شما، بریس ها را بر روی دندان شما قرار دهد، دندان های شما باید به طور کامل تمیز شوند. هنگامی که دندان های شما به طور کامل تمیز و خشک شدند، ارتودنسیت می تواند بریس ها را بر روی دندان شما قرار دهند.

چسباندن براکت ها

براکت ها وسیله های فلزی و یا سرامیکی کوچکی هستند که سیم ها را به دندان های شما وصل می کند.

برای چسباندن براکت ها:

محلی که قرار است براکت ها به آنجا چسبیده شوند به چسب آغشته می کند.

سپس با تاباندن نور آبی به دندان های شما چسب در آن قسمت فیکس می شود.

استفاده از چسب معمولاً مزه بدی را به دهان شما می دهد. اما استفاده از آن برای شما سمی نمی باشد. مرحله بعد چسباندن براکت ها به وسط هر یک از دندان ها می باشد.

استفاده از بندها

برای محکم کردن بریس ها، ارتودنتیست بندها را به دور دندان های آسیاب پشتی نصب می کند. بعد از انتخاب بند، متناسب با سایز دندان شما، ارتودنتیست مقداری چسب برای فیکس کردن آن ها استفاده می کند. سپس با تاباندن نور آبی باعث فیکس شدن بندها بر روی دندان های شما می شود. استفاده از از بندها بر روی دندان های آسیاب ممکن است باعث درد و فشار شود. در صورت داشتن احساس درد حتماً با پزشکتان، این مسئله را در میان بگذارید. دندان پزشک می تواند با تنظیم کردن بند این مسئله را از میان ببرد.

اتصال سیم های ارتودنسی

هنگامی که براکت ها و بند ها به صورت کامل در محل مورد نظر فیکس شدند، ارتودنتیست براکت ها را به وسیله سیم ارتودنسی به یکدیگر وصل می کند.

در نهایت، انتهای سیم ارتودنسی را، که باعث ایجاد ناراحتی در لثه های عقبی دهانتان قرار دارد را، می چیند.

بریس های پشت دندانی

بریس های پشت دندانی اجزای مشابه با بریس های معمولی دارد. اما محل نصب آن ها در قسمت پشت دندان می باشد. به دلیل این که این نوع بریس ها در پشت دندان نصب می شوند، نصب آن ها نسبت به نوع معمولی و فلزی آن زمان بیشتری می گیرد. نصب این گونه از بریس ها به آموزش مخصوصی نیاز دارد.

ارتودنسی نامرئی

اگر شما برای اصلاح دندان های خود از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنید، نیاز به استفاده از سیم، بند و براکت ندارید. در این نوع از ارتودنسی شما نیاز به یک قالب از دندان های خود دارید که این قالب به طور کامل با دندان های شما هم تراز است. اگر هنگام مراجعه به ارتودنتیست،خواهان استفاده از ارتودنسی نامرئی هستید، حتما طریقه نصب آن و مراقبت از آن و دندان و دهانتان را از پزشکتان جویا شوید.

ساعت های حساس

بعد از نصب شدن بریس ها، تا یک یا دو ساعت احتمال دارد با احساس ناراحتی همراه باشید.

همینطور انتظار می رود در هنگام خوردن غذا با درد مواجه شوید، یا حتی شما به مدت چند روز احساس درد در سر و فک خود خواهید داشت. شما می توانید با استفاده از محصولات ضد درد مثل ایبوپروفن و استامینوفن این درد را کاهش دهید.

ارتودنسی

مواد غذایی مصرفی ارتودنسی دندان

برای روزهای اول بعد از نصب براکت ها و یا زمانی که آن ها را تنظیم و فیکس می کنید، خوردن غذاهای که به حداقل جویدن نیاز دارد، پیشنهاد می شود.

غذاهایی که به راحتی خورده می شوند عبارتند از:

 • ماست
 • بلغور جو دوسر
 • پوره سیب زمینی و گل کلم له شده
 • سبزیجات پخته
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • انواع میوه های نرم مانند توت و موز
 • ماکارونی
 • پنیر
 • بستنی، ماست

همین طور ممکن است در قسمتی از دندانتان که براکت‌ها و سیم ها قرار دارد، در داخل گونه ها، زخم های ایجاد شود. با استفاده از موم و اعمال کردن آن بر روی بریس ها می توانید قسمتی از بریس را که باعث ایجاد درد می شود از میان ببرید. شما می توانید با استفاده از آب نمک دهان خود را شست و شو دهید تا از رشد باکتری ها در دهانتان جلوگیری کنید. بعد از یک ماه، شما باید برای تنظیم دوباره ارتودنسی خود به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

استفاده از برخی مواد غذایی در زمان استفاده از بریس ها برای شما مضر است.

انجمن ارتودنتیست های آمریکایی توصیه می کنند که از خوردن بعضی از غذاهای جویدنی و یا غذاهایی که خاصیت چسبندگی دارند در طول درمان خودداری کنید. مانند:

 • مغزها
 • پاپ کورن
 • ذرت
 • یخ
 • شکلات های سفت
 • آدامس
 • کارامل

ارتودنسی دندان

 

کلینیک تخصصی دندانپزشکی قلهک در تهران

شما برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. چرا که نتیجه موفق هر درمان دندانپزشکی به متخصص آن بستگی دارد و هر چقدر در آن خبره و با تجربه باشد نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 - 26640907 - 26640957

https://clinicgholhak.com/

clinic-gholhak

 

 


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

همه چیز درباره ونیر دندان
همه چیز درباره ونیر دندان

27 تیر 1403

چرا در ارتودنسی دندان را میکشند؟
چرا در ارتودنسی دندان را میکشند؟

13 تیر 1403

وظایف دندانپزشکی اطفال
وظایف دندانپزشکی اطفال

31 خرداد 1403

موارد اثرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان
موارد اثرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان

15 خرداد 1403

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403
محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403