مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

وظایف دندانپزشکی اطفال

مراجعه به دندانپزشکی اطفال یکی از مهمترین پیگیری هایی هست که والدین در قبال فرزندان خود باید انجام دهند.


وظایف دندانپزشکی اطفال

خدمات دندانپزشکی کودکان به عنوان شاخه ای از دندانپزشکی است که به مراقبت از سلامت دهان و دندان کودکان از بدو تولد تا نوجوانی می‌پردازد. همچنین دندان‌های کودکان با نیازهای ویژه مانند معلولین و کودکان سندروم دان، نیز درحیطه وظایف دندانپزشکان اطفال است.

بهتر است بدانید که دندانپزشکی کودکان با دندانپزشکی عمومی‌متفاوت است. والدینی که نگران سلامت دهان و دندان فرزندان خود هستند مراجعه به دندانپزشکان اطفال را انتخاب می‌کنند.

کار با کودکان به خصوص آنهایی که درد دارند کمی‌مشکل است. کودکان دارای نوسانات خلقی هستند و رفتار آنها کاملاً متفاوت از حالت عادی است. دندانپزشکان باید صبر و حوصله زیادی نشان دهند و تکنیک‌های موثری برای رسیدگی به کودکان و از بین بردن درد آنها داشته باشند. به همین دلیل متخصصین دندانپزشکی اطفال تکنیک‌های مدیریت رفتار خاصی برای هر کودک با توجه به شرایطش در نظر می‌گیرد.

دندانپزشک در ابتدا در مورد چگونگی رفتار، ترس و سلامت دندان کودک با والدین صحبت می‌کند. او باید والدین را از مراحل مربوط به پروسه دندانپزشکی کودکان آگاه کند. همچنین باید از آنها بخواهد که ذهن کودک را در مورد این روش آماده کنند. دندانپزشک اطفال و کودکان باید رابطه قوی با یکدیگر داشته باشند تا بتوانند به طور موثر و کارآمد درمان کودکان را انجام دهند.

دندانپزشکی-کودکان

اهمیت مراجعه به دندانپزشکی کودکان

در تعریف دندانپزشکی، بر اهمیت دندانپزشکی کودکان تاکید زیادی شده است. بهداشت دهان و دندان جزء حیاتی سلامت کلی یک فرد است. بدون آن سلامت انسان ناقص است. هنگامی‌که سلامت دهان و دندان نادیده گرفته می‌شود، بدن آسیب می‌بیند زیرا نمی‌توانید چیزی بخورید و بنوشید در این شرایط بدن شما با کمبود مواد مغذی مهم مواجه خواهد شد.

مراقبت از سلامت دهان و دندان باید از زمان تولد نوزاد شروع شود. دندانپزشکان از بیماران می‌خواهند که به محض درآوردن اولین دندان فرزندشان حداکثر تا یک سالگی، یک بار به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنند.

عادات اولیه بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد دندان‌ها و لثه‌های قوی در طول زندگی کودک می‌شود. دندانپزشک اطفال می‌تواند بهترین دوست کودک باشد و او را از مشکلات طولانی مدت و عوارض مادام العمر محافظت کند.

در مقایسه با دندانپزشکان عمومی، دندانپزشکان اطفال مهارت و تخصص خاصی برای درمان بیماری‌های دندانی در نوزادان، کودکان و نوجوانان دارند. داشتن یک دندانپزشک مجرب از همان ابتدا به شما در تشخیص و درمان مناسب برای فرزندتان کمک می‌کند. لازم نیست هر بار دندانپزشک متفاوتی پیدا کنید. دندانپزشکی که از ابتدا با کودک همراه است، تاریخچه کودک را می‌داند، به جای اینکه هر بار روش جدیدی در پیش بگیرد، او را بر اساس درمان‌ها و معاینات گذشته درمان می‌کند.

دندانپزشکی

خدمات دندانپزشک کودکان 

ارائه دندانپزشکی جامع برای کودکان ۱۲ ماهه تا ۱۸ سال وظیفه اصلی دندانپزشکان اطفال است. در ادامه برخی از مسئولیت‌های این متخصصین را بررسی می‌کنیم.

ارزیابی و تشخیص بیماری دهان و دندان کودکان

مسئولیت اصلی دندانپزشکان اطفال انجام معاینات دهان و ارائه مراقبت‌های اصلاحی برای کودکان است. این مراقبت‌ها از معاینه گرفته تا ترمیم حفره‌ها، تشخیص آسیب‌های دهانی و توصیه‌های درمانی در منزل را شامل می‌شود.

آموزش بهداشت دندان

دندانپزشکان اطفال برای مواجهه و برخورد با دندان‌های شیری آموزش دیده اند. به همین دلیل آموزش‌هایی در مورد عادات بهداشت دهان و دندان ارائه می‌دهند که برای تمام عمر باقی ماننده و به کودکان کمک می‌کند تا سلامت دندان خود را حفظ کنند. آموزش به کودکان و والدین آنها در مورد مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مشاوره رژیم غذایی از کار‌هایی است که توسط متخصص دندانپزشکی اطفال انجام می‌شود.

مدیریت مسائل رفتاری

فوبیای دندانپزشکی در بین کودکان شایع است. دندانپزشکان اطفال مدیریت رفتار با کودکان مضطرب را با استفاده از تاکتیک‌های مختلفی که آموزش دیده اند بر عهده می‌گیرند.

آموزش مداوم

تغییرات عمده ای در صنعت مراقبت‌های بهداشتی از جمله دندانپزشکی وجود دارد. دندانپزشکان اطفال درگیر آموزش مداوم خود برای به روز ماندن با پیشرفت‌های تکنولوژیکی و پیشرفت‌های تحقیقاتی هستند. این آموزش به دندانپزشکان کمک می‌کند تا بر مهارت‌های جدید مسلط شوند، مهارت‌های قدیمی‌را اصلاح کنند و با این آموزش‌ها بالاترین استانداردهای درمانی و مراقبت‌های پیشگیرانه را به بیماران ارائه دهند.

معاینات روتین

در معاینات کلی که دندانپزشک انجام می‌دهد اطلاعات مهمی‌به والدین برای حفظ سلامت و استحکام دندان‌های کودکان داده می‌شود. یک معاینه کامل شامل جرم گیری، درمان‌های فلوراید، اطلاعات مفید تغذیه ای و مشاوره عادت روزانه و روتین است.

گذاشتن سیلانت دندانی

سیلانت‌های دندانی ممکن است برای محافظت بیشتر از دندان‌های کودک شما توصیه و اعمال شوند. زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و شما را از درمان‌های زیاد و پر هزینه نجات می‌دهد. سیلانت‌ها لایه‌های نازکی هستند که بر روی دندان‌های آسیاب کشیده می‌شوند و دندان را در برابر آسیب و پوسیدگی محافظت می‌کند. در این روش نیازی به بی حسی، تراش و یا سوراخ کردن دندان نیست.

ترمیم دندان اطفال

اگر حفره (پوسیدگی دندان) وجود داشته باشد، دندانپزشک اطفال شما یک دوره درمانی کامل را توصیه می‌کند که بر اساس نیاز اقدام به پر کردن، روکش کشیدن یا کشیدن دندان و گذاشتن نگهدارنده فضا بین دندانی به جای دندان کشیده شده می‌کند. 

تجویز عکس با اشعه ایکس

برای آنکه تشخیص درست و به موقع انجام شود عکس برداری با اشعه ایکس توسط دندانپزشک اطفال تجویز می‌شود. در این روش هر آنچه که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود مشخص شده و دندانپزشک اقدام به درمان می‌کند. همچنین در صورت نامنظم بودن دندان‌های دائمی‌قبل از رویش با اشعه ایکس متوجه آن شده و اقدام به درمان زود هنگام می‌کنند.

فلوراید تراپی

فلور اید تراپی برای دندان‌های کودکان عاملی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان است. در این روش فلوراید روی تمامی‌سطوح دندان زده می‌شود و پس از چند دقیقه کامل آن را پاک می‌کنند.

ارجاع به متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی و متخصص اطفال دو رشته مجزا از یکدیگر هستند. اما متخصص اطفال با معاینات منظم و عکس برداری با اشعه ایکس در صورت وجود بی نظمی‌در دندان‌های کودک می‌تواند نیاز به درمان ارتودنسی را تشخیص دهد. در این شرایط متخصص دندانپزشکی کودکان آنها را برای اقدامات پیشرفته تر به متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهند.

توصیه‌های غذایی به کودکان

اگر کودک تغذیه مناسبی داشته باشد هرگز دچار پوسیدگی دندان و مشکلات لثه نخواهد شد. دندانپزشک اطفال توصیه‌های مبنی بر کاهش مصرف خوراکی‌های دارای قند و شکر و افزایش مصرف کلسیم می‌کند. اگر این دستورالعمل‌ها توسط کودک اجرا شوند دندان‌هایی سالم تا آخر عمر خواهند داشت.

مشاوره دادن به والدین

برخی عادات در کودکان بر روی دندان‌های آنها تاثیر مخربی دارد. مکیدن انگشت در نوزادان اگر تا سنین بالاتر ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلاتی برای فک و دندان‌ها به وجود بیاورد. دندانپزشک اطفال برای ترک این عادت راه کار‌های موثری به والدین توصیه می‌کند.

آموزش نکات بهداشتی دهان و دندان به کودک و والدین

آموزش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند کمک زیادی به سلامت دهان و دندان کودکان کند. اگر مسواک زدن به صورت روتین در برنامه روزانه کودک قرا بگیرد تا آخر عمر این عادت همراه او مانده و دندان‌های سالم خواهد داشت.

دندانپزشکی-اطفال

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. همچنین خواندن مقالات مرتبط با ارتودنسی دندان، لمینت دندان، ایمپلنت دندان را به شما توصیه میکنیم.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

www.clinicgholhak.com

 

 

 


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

همه چیز درباره ونیر دندان
همه چیز درباره ونیر دندان

27 تیر 1403

بریس ارتودنسی دندان
بریس ارتودنسی دندان

04 تیر 1403

موارد اثرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان
موارد اثرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان

15 خرداد 1403

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403
محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

تاثیر محیط دندانپزشکی اطفال بر کودک
تاثیر محیط دندانپزشکی اطفال بر کودک

09 آبان 1402