لمینیت


لمینیت سرامیکی چیست؟

لمینت دندان پوسته هایی نازک هستند که با توجه به نیاز فرد توسط مواد رنگ دندان طراحی و ساخته می شود. این پوسته ها با هدف تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها و همچنین بهبود ظاهر به سطح جلویی دندان‌ها وصل می شوند. لمینیت دندان میتواند از جنس کامپوزیت یا سرامیک باشد که هر کدام از این دو نیز انواع متفاوتی دارند.

برای لمینیتهای سرامیکی لازم است سطح دندان اندکی تراشیده شود. مقدار این تراش بسته به جنس سرامیک، هدف از لمینیت و نیز مرتب بودن یا بهم ریختگی دندانها متفاوت خواهد بود. امروزه با استفاده از سرامیکهای بسیار مقاوم جدید مقدار این تراش میتواند بسیار کم و در حد ۰/۵-۰/۳ میلیمتر باشد.

در مورد لمینیتهای سرامیکی علاوه بر زیبایی باید به عملکرد و تطابق صحیح آنها نیز توجه ویژه ای شود. لمینیتهای سرامیکی با سمان (چسب) مخصوص به سطح دندانها چسبانده میشوند.
آیا لمینت دندان های شما را خراب می‌کند؟

اگر لمینیت سرامیکی تحت نظر یک دندانپزشک با مهارت کافی انجام شود و پس از چسباندن مراقبتهای بهداشتی لازم توسط مراجعه کننده بعمل آید؛ لمینیت آسیبی به دندان نخواهد رساند. در این مورد معاینه کامل شرایط دهانی و دندانی فرد مراجعه کننده قبل از شروع کار بسیار با اهمیت است.ممکن است در این مرحله دندانپزشک لمینیت سرامیکی را برای بیمار ارجح بداند یا اینکه وی را به سمت درمانهای جایگزین دیگر اعم از لمینیت کامپوزیتی، روکش های سرامیکی، ارتودنسی و... راهنمایی کند. لازم است شما اطلاعات کافی در مورد همه روش ها راداشته باشید که بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

مزایای لمینت دندان را بدانیم

لمینیتهای سرامیکی در خارج از دهان و در لابراتوار دندانپزشکی ساخته میشوند. از آنجا که در خارج از دهان کنترل کاملتری بر روی قالب دندانها وجود دارد، لمینیتهای سرامیکی بسیار زیبا هستند. از طرفی جنس سرامیک شباهت بیشتری به مینای طبیعی دندان دارد که باعث میشود لمینیتهای سرامیکی در عین زیبایی طبیعی باشند. لمینیتهای سرامیکی در گذر زمان براقیت خود را حفظ میکنند و در برابر رنگپذیری و تغییر رنگ بسیار مقاومند. برای دندان هایی که تیرگی بیشتری دارند و در برابر دیگر روش های سفید شدن دندان مقاوم هستند لمینت ها می توانند تغییر رنگ ها را بپوشانند.

معایب لمینت دندان را بدانیم

ساخت لمینت پرسلن زمان بر است و برای مدتی نصب لمینت را به تأخیر می اندازد. با وجود ثبات بالا، در صورت عدم مراقبت کامل ممکن است ورقه های لمینیت شکننده باشند.
لمینیت نیز مانند دندان های طبیعی نباید تحت فشار قرار بگیرد. به عنوان مثال ، شما نباید جویدن ناخن ، یخ خوردن یا خوردن مواد غذایی سفت و محکم را با دندان های لمینیت شده انجام دهید و باید از انجام آنها بپرهیزید. 

روش لمینت دندان

در ادامه روند ساخت لمینت دندان و مراحل مختلفی آنرا بررسی میکنیم:

اولین مرحله: طی یک جلسه مراحل مورد نیاز برای آماده سازی و تراش بر روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود.

دومین مرحله: در همان جلسه دندانپزشک از هر دو فک شما قالبگیری میکند و ادامه مراحل به جلسه ی بعدی بعد از حدود 2 تا 3 هفته موکول میشود. این مدل ها به لابراتور دندانپزشکی ارسال می شوند ،لمینیت ها به صورت پوسته ظریف ساخته می شوند و برای ایجاد زیباترین ، براق ترین و شفاف ترین لایه شبیه مینای دندان در کوره قرار داده میشوند.

مرحله سوم در جلسه دوم انجام میشود. در این جلسه لمینیتها روی دندان شما امتحان یا به اصطلاح پرو میشوند. پس از اینکه دندانپزشک از تطابق کامل لمینیتهای سرامیکی با دندان مطمئن شد، در مورد ظاهر آنها با مراجعه کننده تبادل نظر میکند و تغییرات لازم را روی آنها اعمال میکند. اگر نیازی به تغییر باشد لمینیتهای سرامیکی مجددا به لابراتوار برگردانده میشوند و تغییرات در آنها انجام میشوند.

در جلسه بعدی، لمینت ها روی دندان ها قرار می‌گیرند و به صورت قوی روی سطح دندان چسبانده میشود سپس با رزین متصل می شوند
اگر همه مراحل نصب به صورت صحیح انجام شود، لمینت ها با دندان ها یکدست هستند، و دندان هایی بدون هیچگونه شکاف و نابرابری خواهید داشت که می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن آنها همچون دندان های طبیعی استفاده کنید. میزان بالای دقت دندان پزشک و کار دقیق لابراتور متخصص، همچنین استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت در داشتن چهره طبیعی شما و همچنین محافظت از سلامتی دندان ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

چگونه از لمینت دندان نگهداری کنیم

نگهداری از لمینت دندان کاری ساده است و باید بهداشت فردی مناسب مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، دقیقا مانند دندان های اصلی خود رعایت کنید. به طور معمول توصیه دندان پزشک ها این است که از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. همچنین در افرادی که عادت دارند دندان های خود را ساییده یا خرد کنند ، دندانپزشک پیشنهاد می کند از محافظ دندان استفاده کنند تا دندان ها را هنگام خواب محافظت کند.

در آخر باید به طور مداوم به پزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما باید دندان های شما را بررسی کند ، بنابراین او می تواند هر نشانه کوچک خرابی پیدا کند.


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.