مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

زمان مراجعه به دندانپزشکی در بارداری

بارداری یکی از دوران شیرین و سخت برای هر بانویی است و نیاز است در این زمان مراقبت های ویژه تری داشته باشد. از این رو ما در این مقاله درباره دندانپزشکی در بارداری و زمان مناسب مراجعه صحبت خواهیم کرد.


 

زمان مراجعه به دندانپزشکی دربارداری

بارداری یکی از دوران شیرین و سخت برای هر بانویی است و نیاز است در این زمان مراقبت های ویژه تری داشته باشد. از این رو ما در این مقاله درباره دندانپزشکی در بارداری و زمان مناسب مراجعه صحبت خواهیم کرد.

متأسفانه تصور عموم مردم در ایران این است که مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری برای شما یا کودک می تواند مضر باشد. این باور اشتباه باعث می‌شود زنان باردار از مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری خودداری کنند و سلامت خود و فرزندشان را به خطر بیاندازند.

در صورتی که با قطعیت می توان گفت مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری نه تنها ضرر ندارد بلکه ضروری نیز است .

مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان ، تورم لثه و سایر مشکلات دهان و دندان اگر در دوران بارداری درمان نشوند می توانند خطرناک باشند . برای مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری اصلا نگران نباشید اما حتما دندانپزشک را از باردار بودن خود مطلع کنید تا وی بتواند به خوبی تصمیم بگیرد چه درمان هایی را انجام دهد یا چه درمان هایی را انجام ندهد ، علاوه بر این به شما اعلام کند که چه داروهایی را نباید مصرف کنید.

دندانپزشکی در بارداری

 

درباره بارداری و سلامت دندان بدانیم

با شروع بارداری و در آن دوران امکان بروز مشکلات دندان نیز وجود دارد. از این مسائل میتوانیم موارد زیر را برای شما نام ببریم:

تغییرات هورمونی ، تورم و حساسیت لثه :

در اصطلاح به این مشکل ژنژیویت بارداری گفته می‌شود.

پوسیدگی دندان:

رفلکس معده و حالت تهوع باعث اسیدی شدن محیط دهان و در نتیجه نازک شدن پوشش بیرونی دندان شما (مینا) و خرابی می‌شود.

خطرات نادیده‌گرفتن دندان درد در طول دوره بارداری

عدم مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری در صورت مشکل داشتن دندان ها می تواند آسیب های جدی را به دندان ها وارد کند . در ادامه خطرات نادیده گرفتن دندان درد در طول دوره باردای را برای شما بیان می کنیم :

یکی از خطرات نادیده گرفتن دندان درد در دوران بارداری عفونت لثه است .نادیده گرفتن شرایط ژنژیویت بارداری می‌تواند باعث گسترش شرایط بیماری و دچار شدن فرد به عفونت شدید لثه و پریودنتیت شود. در واقع وجود عفونت فعال در بدن مادر می‌تواند به‌طور بالقوه سلامت مادر و جنین را به‌طور جدی تهدید کند و در نتیجه نباید درمان این مشکل به بعد از زایمان موکول شود.

در حقیقت مشکلات درمان‌نشده دندان می‌تواند آسیب دائمی برای دندان‌ها و لثه‌های فرد ایجاد کرده و در نهایت باعث از دست دادن دندان، تحلیل لثه، و ایجاد مشکلات خاص برای استخوان فک شود.درد مداوم دندان در صورت درمان نشدن باعث افزایش سطح فشار وارد شده به مادر خواهد شد.

احتمال به دنیا آمدن کودک زودتر از موعد  یا تولد کودک با وزن پایین در خانم های بارداری که به بیماری پریودنتال مبتلا هستند چهار تا هفت برابر است .

مراقبت های لازم برای دندانپزشکی در دوران بارداری

هنگام مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری باید مراقبت هایی را لحاظ کرد . یکی از این مراقبت ها هنگام گرفتن عکس رادیولوژی است .

یکی از نگرانی های اصلی خانم های باردار برای ارتودنسی گرفتن عکس رادیولوژی است .

در دوران بارداری ، هنگام مراجعه به دندانپزشکی تا جایی که می توانید از گرفتن عکس رادیولوژی اجتناب کنید . چنان چه ناگزیر به گرفتن عکس شدید برای حفاظت از کودک خود در برابر پرتوهای ایکس  از یک پوشش محافظ  استفاده کنید .

 

ماه های مناسب بارداری  مراجعه به دندانپزشکی

 

بهترین ماه های بارداری جهت مراجعه به دندانپزشکی

با توجه به این که در سه ماهه اول بارداری اندام‌های جنین در حال شکل گیری است و هم چنین مادر در سه ماهه اول احساس ناراحتی بیشتر می‌کند و نیز بیشترین سقط‌ های خودبه خود در سه ماهه اول رخ می‌دهد باید تنها در صورت داشتن شرایط اورژانسی به دندانپزشکی مراجعه کنید .

بهترین زمان برای انجام درمان های معمول دندانپزشکی سه ماهه دوم است . در سه ماهه دوم اندام های جنین شکل می گیرد و احتمال سقط جنین نیز کمتر است . هم چنین مادر نیز احساس بهتری دارد .

در سه ماهه سوم به ویژه اواخر آن به دلیل افزایش ناراحتی‌های مادر و نیز احتمال کاهش فشار خون در حالت درازکش زمان مناسب برای درمان‌های معمول دندانپزشکی نیست. بهترین زمان درمان‌های معمول دندانپزشکی سه ماهه دوم و بدترین زمان سه ماهه اول و اواخر سه ماهه سوم است مگر اجبار رخ دهد.

3 ماهه دوم زمانی هست که جنین کامل شکل گرفته و تغییر در شکل اون ایجاد نمی شود .

مراجعه به دندانپزشکی در بارداری

 

دندانپزشکی دوران بارداری در کلینیک تخصصی دندانپزشکی قلهک در تهران

شما برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. چرا که نتیجه موفق هر درمان دندانپزشکی به متخصص آن بستگی دارد و هر چقدر در آن خبره و با تجربه باشد نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 - 26640907 - 26640957

https://clinicgholhak.com/

clinic-gholhak


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403
محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

  عقب نشینی یا تحلیل لثه دندان  :
عقب نشینی یا تحلیل لثه دندان :

18 فروردین 1403

دندان قروچه
دندان قروچه

20 اسفند 1402

دندان مصنوعی چیست؟
دندان مصنوعی چیست؟

10 اسفند 1402