مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

همه چیز درباره ونیر دندان

اگر علاقمند به این هستید که اطلاعات خود را در زمینه دندانپزشکی بالا ببرید در این مطلب از کلینیک قلهک درباره ونیر دندان صحبت کرده ایم خواندن آن را از دست ندهید.


همه چیز درباره ونیر دندان

ونیر یک پوسته، لایه یا یک پوشش نازک و معمولاً همرنگ دندان است که جهت پنهان کردن مشکلات و عیوب ظاهری، به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. برخلاف تصور برخی از افراد، ونیرها روکش دندان نیستند و با روکش فرق دارند. روکش ها در واقع بعد از آسیب گسترده دندانی و بعد از عصب کشی مورد استفاده قرار می گیرند و آسمان تا زمین با ونیرها فرق دارند.

در حال حاظر ما دو نوع ونیر مشهور داریم که شناخته شده ترین آن لمینت است و احتمالا بارها نام آن را شنیده باشید. بعد از لمینت، کامپوزیت ونیر بسیار بسیار رایج است و یکی از مقرون به صرفه ترین ونیرهای دندانی است و ما قرار است در این مقاله همه چیز درباره ونیر کامپوزیت را به شما توضیح دهیم. اما قبل از آن چند خط درباره خود مفهوم کامپوزیت صحبت می کنیم.

در دندانپزشکی برای ترمیم دندان و همچنین انجام بسیاری دیگر از خرده درمان های دیگر از مواد کامپوزیت استفاده می شود. کامپوزیت یک ماده ترکیبی است و خود از چند ماده دیگر ایجاد می شود. برای درک بهتر این موضوع بیایید یک مثال بزنیم. تصور کنید ما 3 ماده داریم:

ماده a: بسیار بسیار بادوام

ماده b: همرنگ دندان و تقلید کننده ویژگی های دندان

ماده c: ماده ای که زود سفت می شود.

هر کی از این مواد در نوع خود بی نظیر هستند اما ویژگی های مواد دیگر را ندارند. اگر این مواد به هر طریقی به با هم ترکیب شوند آنگاه ماده ای به نام کامپوزیت شکل می گیرد که این ماده جدید ویژگی تک تک مواد دیگر را دارد بنابراین بسیار کاربردی است. کامپوزیت دندان نیز چیزی شبیه به این است. در مجموع ویژگی های تمام مواد سازنده خود را دارد و از آن برای ترمیم و زیبایی در دندانپزشکی استفاده می شود. می توان در ساده ترین حالت با کمک آن یک دندان پوسیده را پر کرد (به جای آمالگام) یا اینکه به جای لمینت، از آن برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد و در این صورت ونیر کامپوزیت شناخته می شود.

 

آشنایی با ونیر کامپوزیت دندان

همانطور که گفته شد، کامپوزیت ونیر یا (composite veneers) نوعی ونیر است. در اصل این ونیرها، پوسته ها و لایه های بسیار نازک ساخته شده از رزین کامپوزیت هستند که به سطح جلوی دندان ها به صورت لایه لایه متصل می شوند و ظاهری زیبا و یکدست تر به دندان ها می دهد. بنابراین نامگذاری آن ها مستقیما اشاره به جنسشان و ماده ای که از آن ساخته می شود دارد.

کاربرد این ونیرهای چیست؟

از این ونیرها برای اصطلاح طرح لبخند به منظور برطرف کردن موارد زیر استفاده می‌شود:

لکه های روی دندان

تغییر رنگ دائمی دندان ها

وجود فاصله بین دندان ها

کج بودن دندان

کوتاه یا بلند بودن یک یا چند دندان

دندان لب پر شده

دندان ترک خورده

دندان شکسته

برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده، ارتودنسی دندان بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟

درمان ارتودنسی دندان جدای از برطرف کردن مشکلات ساختاری و شلوغی دندان ها و فک، برخی از موارد بالا را برطرف کند. برای مثال بستن فاصله بین دندان، کج بودن دندان ها و کوتاه یا بلند بودن آن ها به راحتی با ارتودنسی قابل اصلاح هستند. و برای برطرف کردن آن ها اگر برایتان مقدور است به جای متخصص ترمیمی و زیبایی به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. اما تغییر رنگ، ترمیم شکستگی، لب پر شدگی، لکه روی دندان و با ارتودنسی قابل ترمیم نیست.

 

 

اصلاح دندان با ونیر کامپوزیت

اگر زمان کافی برای بهبود طرح لبخند خود ندارید و می خواهید خیلی سریع مشکلات ظاهری دندان هایتان را برطرف کنید، پیشنهاد دندانپزشکان ترمیمی و زیبایی دندان استفاده از ونیر کامپوزیت است. برای اینکه روند درمان شروع شود ابتدا باید دندان های شما تمیز شده و اگر جرم داشته باشند جرمگیری در ابتدا انجام شود. زیر تمیز نبودن دندان ها می تواند روند چشپاندن کامپوزیت را با مشکل روبرو کند و احتمال پوسیدگی دندان را نیز به شدت افزایش می دهد.

برای شروع درمان متخصص ترمیمی و زیبایی مستقیما مواد کامپوزیت را روی دندان شما قرار می دهد. او هر بار یک لایه نازک مواد ژل‌مانند “رزین کامپوزیت” را روی سطح دندان قرار می دهد و با کمک نورهایی با طول موج مشخص، آن را خشک و سخت می کند.

سپس بر حسب مقدار ضخامت مورد نیاز، چند لایه را به همین شکل به سطح دندان اضافه می کند و هر بار لایه جدید را سفت و سخت می کند. سپس در نهایت پس از قرار دادن چندین لایه روی دندان، کامپوزیت سفت شده را با کمک ابزار دندانپزشکی صیقل داده و کاملا شبیه دندان در می آورد. در واقع متخصص، دندان کامپوزیت شده را درست مانند دندان طبیعی خودتان در می آورد. در این روش نیازی به آمادگی آنچنانی و تراشیدن مینای دندان نیست.

 

 

مزایای ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

  • هزینه مناسب
  • مدت زمان نصب کوتاه
  • برطرف کردن مشکلات زیبایی شناختی دندان ها 

معایب ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

مواد بکار رفته در این ونیرها معمولا کیفیت زیادی ندارند

احتمال شکسته شدهن آن ها وجود دارد

در طولانی مدت دچار سایش و خوردگی میشوند

نیاز به تعمیر یا تعویض دارند

 

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. همچنین خواندن مقالات مرتبط با ارتودنسی دندان، لمینت دندان، ایمپلنت دندان را به شما توصیه میکنیم.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

www.clinicgholhak.com

 

 


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

بریس ارتودنسی دندان
بریس ارتودنسی دندان

04 تیر 1403

وظایف دندانپزشکی اطفال
وظایف دندانپزشکی اطفال

31 خرداد 1403

موارد اثرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان
موارد اثرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان

15 خرداد 1403

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403
محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

کامپوزیت دندان در شریعتی
کامپوزیت دندان در شریعتی

25 اردیبهشت 1403