مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

چرا کامپوزیت دندان می ریزد؟

شل شدن یا افتادن کامپوزیت دندان می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. علاوه بر ظاهر، زیبایی لبخند شما نیز بی نقص نخواهد بود.


چرا کامپوزیت دندان می ریزد؟

شل شدن یا افتادن کامپوزیت دندان می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. علاوه بر ظاهر، زیبایی لبخند شما نیز بی نقص نخواهد بود. از نظر رعایت بهداشت دهان و دندان، صحبت کردن یا خوردن و جویدن نیز با مشکل مواجه خواهید شد.

 

دلایل ریزش کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

  • پوسیدگی دندان در زیر ونیر کامپوزیت

اگر دندان زیر ونیر کامپوزیت پوسیده باشد. پیوند بین کامپوزیت و مینای دندان ضعیف شده و در نتیجه کامپوزیت دندان از روی دندان می افتد. در این شرایط دندانپزشک باید سطح پوسیدگی دندان را بررسی کرده و تصمیم نهایی را بگیرد.

اگر پوسیدگی دندان بسیار شدید است و نیاز به کانال ریشه دارید، باید کامپوزیت دندان را با روکش دندان جایگزین کنید. انتخاب رنگ تاج دندان در این شرایط بسیار مهم است زیرا باید با سایر ونیرهای کامپوزیت هماهنگ باشد.

همچنین توجه داشته باشید که دوام و طول عمر روکش های دندانی بسیار بیشتر از ونیرهای کامپوزیت است. بنابراین اگر بعد از چند سال نیاز به تعمیر و تعویض سایر ونیرهای کامپوزیت خود دارید، باید رنگ آنها را با توجه به تاج دندانی که اکنون در حال نصب آن هستید انتخاب کنید. با نصب روکش دندان دیگر نگران افتادن و آسیب دیدن آن نخواهید بود.

 

  • عفونت لثه (بیماری پریودنتال)

عفونت لثه یکی از مهم ترین دلایل افتادن دندان های کامپوزیت است زیرا عفونت باعث التهاب و تورم لثه ها می شود و در نتیجه به کامپوزیت ونیرها فشار وارد می کند و باعث افتادن آنها روی دندان می شود.

 عفونت لثه احتمالاً به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سیگار کشیدن و تجمع باکتری ها و زباله ها در اطراف کامپوزیت ایجاد می شود.

 

  • اعمال فشار بیش از حد به کامپوزیت دندان

فشار بیش از حد ناشی از فعالیت های ورزشی در مسابقات، تصادفات رانندگی، خوردن و جویدن چیزهای سفت، استفاده از ونیرهای کامپوزیت به جای وسایل و دندان قروچه بسیار رایج است.

در این شرایط دندانپزشک کامپوزیت ونیر را ترمیم می کند و به شما توصیه می کند برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل از گارد دندان استفاده کنید.

 

  • کیفیت پایین رزین کامپوزیت

افتادن کامپوزیت دندان در مدت زمان بسیار کوتاهی پس از ترمیم دندان می تواند به دلیل کیفیت پایین رزین کامپوزیت باشد که البته به ندرت اتفاق می افتد.

 

  • تجربه دندانپزشک در کاشت کامپوزیت ونیر

تکنیک نصب کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی زیبایی چندان دشوار نیست، اما فرآیند تشکیل و ایجاد پیوند بین کامپوزیت ونیر و دندان ها نیازمند تجربه و مهارت کافی برای جلوگیری از افتادن کامپوزیت دندان در کوتاه مدت است.

اگر ونیر کامپوزیت به درستی روی دندان قرار نگیرد. به ساختار دندان آسیب می رساند و در مدت کوتاهی دچار شکستگی، ترک خوردگی و آسیب های جزئی دیگر می شود و یا از روی دندان می افتد.

 

در صورت افتادن کامپوزیت دندان در مدت کوتاهی چه باید کرد؟

اگر چند روز پس از نصب کامپوزیت ونیرها، برخی از آنها لق شده و یا از دندان شما افتادند، باید سریعا به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

اما به منظور کاهش خطر عفونت و احساس راحتی بیشتر در دهان و دندان پس از افتادن کامپوزیت، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

  1. سعی نکنید ونیر کامپوزیت را دوباره روی دندان خود قرار دهید، فقط آن را از دهان خود خارج کرده و به دندانپزشک مراجعه کنید.
  2. بلافاصله پس از افتادن کامپوزیت دندان، دهان خود را با آب نمک یا دهان شویه مناسب شستشو دهید. نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است که دارای عامل آنتی باکتریال است، بنابراین برای جلوگیری از عفونت سیم پیچ آب نمک توصیه می شود.
  3. اگر بعد از افتادن کامپوزیت دندان احساس درد و ناراحتی یا حساسیت به غذاهای سرد و گرم داشتید و در حال حاضر به دندانپزشک دسترسی ندارید، می توانید از داروهایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
  4. مراقب باشید مصرف مداوم آنها عوارضی به همراه داشته باشد و بهتر است هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. آسپرین مصرف نکنید زیرا آسپرین خون را رقیق می کند و خطر خونریزی بعد از افتادن کامپوزیت دندان را افزایش می دهد.
  5. اگر کامپوزیت دندان به دلیل تورم لثه افتاد، می توانید از کمپرس یخ برای کاهش تورم استفاده کنید.

 

در صورت افتادن کامپوزیت دندان بهتر است آن را ترمیم کنیم یا تعویض کنیم؟

وقتی کامپوزیت دندان افتاد؛ پس از مراجعه به دندانپزشک، باید گزینه های موجود را بررسی کرده و بهترین گزینه را که مناسب شرایط شماست انتخاب کنید.

در بیشتر موارد، ترمیم ونیر کامپوزیت کافی است و دندانپزشک می‌تواند به راحتی رزین کامپوزیت دیگری را برای جایگزینی کامپوزیت دندانی که روی دندان‌های شما افتاده است تشکیل داده و دوباره سخت کند.

اگر فکر می کنید به درمان دائمی تری نیاز دارید که هر از چند گاهی وقت شما را برای ترمیم یا تعویض تلف نمی کند، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید به جای دندان های کامپوزیت از لمینت سرامیکی استفاده کند.

البته انتخاب نوع درمان مناسب باید با نظر پزشک انجام شود. گاهی اوقات دندان های پایین شما آسیب جدی می بینند و به دلیل پوسیدگی های بسیار شدید هستند که نیاز به درمان دارند. آنها را نمی توان با ونیرهای کامپوزیت اصلاح کرد و باید از لمینت های سرامیکی یا روکش های دندان استفاده کرد.

 

ترمیم کامپوزیت ونیر پس از افتادن کامپوزیت دندان چگونه است؟

خوشبختانه ترمیم ونیر کامپوزیت بسیار ساده است. بیماران پس از مراجعه به پزشک و انجام معاینه اولیه باید عکس رادیوگرافی بگیرند. سپس دندانپزشک دندان ها را تمیز می کند و رزین کامپوزیت را روی دندانی که کامپوزیت در آن افتاده است تشکیل می دهد.

انتخاب رنگ و سازگاری آن با سایر کامپوزیت های دندانی نیز از نظر ساختار بسیار مهم است، بنابراین بهتر است به همان دندانپزشکی که کار کاشت کامپوزیت قبلی را انجام داده مراجعه کنید تا از همان رزین کامپوزیت و رنگ های استفاده شده برای کامپوزیت شما استفاده کنند.

به این ترتیب بعد از ترمیم کامپوزیت تفاوتی بین دندان کامپوزیت و سایر دندان ها وجود نخواهد داشت.

 

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و کامپوزیت دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینیک مراجعه فرمایید.

https://clinicgholhak.com/

کلینیک قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

انواع مارک کامپوزیت دندان
انواع مارک کامپوزیت دندان

08 شهریور 1401

جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان
جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان

24 مرداد 1401

چگونه کامپوزیت دندان را می چسبانند؟
چگونه کامپوزیت دندان را می چسبانند؟

23 مرداد 1401

کامپوزیت دندان چقدر هزینه دارد؟
کامپوزیت دندان چقدر هزینه دارد؟

22 مرداد 1401

کامپوزیت دندان چند رنگ دارد؟
کامپوزیت دندان چند رنگ دارد؟

20 مرداد 1401