دندانپزشک,دندانپزشک اطفال,دندانپزشک کودکان,پوسیدگی دندان,مشکلات دهان و دندان,هزینه درمان دندان,مراقبت از دندان کودک,دندان شیری,مراجعه به دندانپزشکی اطفال,جلوگیری از پوسیدگی دندان,درمان فلوراید تراپی,فلوراید تراپی کودکان,کلینیک دندانپزشکی قلهک
مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

چه زمانی به دندانپزشکی اطفال مراجعه نماییم؟

مراجعه به دندانپزشک اطفال هر شش ماه یکبار پس از اولین دندان رویش در کودکان یا یک سال پس از تولد باید انجام شود. زیرا با معاینه منظم و تشخیص به موقع بیماریهای دهان و دندان، می توان پوسیدگی دندان در کودکان را در مراحل اول شناسایی و از بین برد


چه زمانی به دندانپزشکی اطفال مراجعه نماییم؟

مراجعه به دندانپزشک اطفال هر شش ماه یکبار پس از اولین دندان رویش در کودکان یا یک سال پس از تولد باید انجام شود. زیرا با معاینه منظم و تشخیص به موقع بیماریهای دهان و دندان، می توان پوسیدگی دندان در کودکان را در مراحل اول شناسایی و از بین برد و ضمن جلوگیری از شیوع و پیشرفت بیماریهای دهان و درمانهای پیچیده و هزینه های بالا می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

لازم به ذکر است که یکی از دلایل شیوع پوسیدگی دندان در سن دو تا سه سالگی بی اطلاع بودن والدین از انجام بعضی کارها است ، به این معنی که بیشتر والدین گفته اند کودک در شب با یک لیوان شیر یا یک لیوان حاوی نوشیدنی های شیرین او می خوابد و این باعث تجمع غذا در دهان و ایجاد پوسیدگی دندان می شود.

درمان مشکلات دهان و دندان در کودکان خردسال دشوار خواهد بود ، اما با مراجعه به موقع به دندانپزشک کودکان و پیروی از توصیه های پزشکی می تواند از بروز مشکلات دهان و دندان جلوگیری کند.

هزینه-دندانپزشکی-اطفال

مراقبت از دندانهاي کودک را چه موقع بايد شروع کرد؟

مراقبت از دندانهای کودک حتی قبل از رویش اولین دندانهای شیری باید آغاز شود. بخاطر داشته باشید که اگر نمی توانید دندانی را ببینید ، به این دلیل نیست که دندانی وجود ندارد. در واقع دندان ها از سه ماهه دوم بارداری تشکیل می شوند. کودک شما هنگام تولد 20 دندان شیری دارد که حتی برخی از آنها در فک رشد کرده اند. تمیز کردن لثه کودک با دستمال مرطوب پس از تغذیه می تواند از آسیب ساختاری دندان در اثر باکتری جلوگیری کند. هنگامی که تعداد کمی دندان شیری ظاهر می شود ، می توانید دندان های او را با مسواک نرم مسواک بزنید یا در پایان روز مسواک بزنید.

وقتی والدین عادت های غذایی خوبی را در خانه رعایت نمی کنند ، کودکان از مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان رنج می برند.

دادن یک بطری (شیر ، آب و غیره) به کودک هنگام خواب ممکن است برای مدت کوتاهی راحت باشد ، اما برای دندان های کودک ضرر دارد. وقتی شیرینی شیر یا آب میوه ساعت ها روی دندان کودک باقی بماند ، باعث خوردگی مینای دندان می شود و شرایطی ایجاد می کند که به سندرم شیشه شیر معروف است. از علائم این سندرم سوراخ شدن و تغییر رنگ دندان است. در موارد شدید ، حفره هایی در دندان ایجاد می شود که تا پیدا شدن دندان های دائمی کودک ، همه باید آنها را پر کنند. والدین و مربیان کودکان باید به آنها کمک کنند و برای نوشیدنی وقت بگذارند.

اولین مراجعه به دندانپزشکی اطفال

دندانپزشک اطفال ممکن است بر اساس تشخیص و ضرورت ، تاریخ قرارهای بعدی را تعیین کند. والدین باید توجه داشته باشند که مراقبت از دندان از کودکی بسیار مهم است. در این راستا ، دندانپزشک کودکان در بررسی محیط دهان و دندان برای سلامت و رشد مناسب ، برنامه های آموزشی و اطلاعات در مورد (مسواک زدن صحیح کودکان ، نخ دندان کشیدن ، مکیدن و جویدن انگشتان و پستانک ، مشاوره تغذیه و استفاده از دهانشویه فلوراید و مراحل رویش و رشد دندانهای دائمی )به والدین می دهد.

والدین باید مراقب باشند اولین باری که کودک خود را به دندانپزشک می برند ، در واقع اولین تجربه کودک از محیط دندان است. این تجربه در آینده تصویر ذهنی کودک شما از دندانپزشکی را ایجاد می کند ، بنابراین بهتر است سعی کنید کودکان را به مراکز طراحی شده و تزئین شده برای کودکان ببرید تا حضور در محیط دندان برای آنها جذاب و آرام باشد.

روند معاینه فقط چند دقیقه طول می کشد ، اما دندانپزشک وقت بیشتری را به آموزش والدین و تعامل مثبت با کودک اختصاص می دهد. با این حال ، کل روند اولین مراجعه کودک به دندانپزشک طولانی نیست.

چگونه مي توان از پوسيدگي جلوگيري کرد؟

وقتی تمام دندانهای شیری کودک (حدود 1.5-2) سالگی رشد کردند ، دندانپزشک احتمالاً در هر معاینه از فلوراید موضعی استفاده خواهد کرد. فلوراید مینای دندان را سخت می کند و از بیشتر مشکلات دهان و دندانی در دوران کودکی جلوگیری می کند. پوسیدگی دندان توسط باکتری ها و بقایای مواد غذایی پس از خوردن ایجاد می شود.

حداقل دو بار در روز استفاده از مسواک و استفاده مرتب از نخ دندان به سلامت دهان و دندان کمک می کند. کودکان نباید از مقدار زیادی خمیر دندان استفاده کنند و به اندازه یک نخود برای آنها کافی است. والدین باید همیشه مراقب باشند که کودک به جای قورت دادن ، خمیردندان را تف کند.

علاوه بر فلوراید تراپی ، استفاده از فیش سیلانت (بستن عمق شیارهای سطح جونده) همراه با رویش دندانهای دائمی توصیه می شود. این از تجمع غذا و میکروب و پوسیدگی جلوگیری می کند. البته اينکار بدين معنا نيست که کودک بدون کنترل شيريني بخورد و يا نخ دندان و مسواک استفاده نکند .

سن شروع درمان فلوراید تراپی کودکان

درمان فلوراید باید هر شش ماه یکبار از یک سالگی تا دوازده سالگی آغاز شود. در این مدت دندانپزشک کودکان آموزش های لازم برای رعایت بهداشت دهان و دندان و اصول پیشگیری به کودک و والدین آن ها برنامه های را که نیاز دارند را آموزش میدهد تا دوره تبدیل دندان های شیری به دندان های دائمی به خوبی انجام گیرد.

بهترین-دندانپزشکی-اطفال

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

همانطور که گفته شد برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

www.clinicgholhak.com

دندانپزشکی-اطفال


 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

ایمپلنت دندان جز جراحی های زیباسازی است؟

25 خرداد 1400

کمکی که کامپوزیت در دندان دارد؟

25 خرداد 1400

تاثیر لمینت دندان بر ظاهر

13 خرداد 1400

هزینه دندانپزشکی با بیهوشی چگونه است؟

11 خرداد 1400

انجام ایمپلنت دندان دردناک است؟

11 خرداد 1400