لمینت,لمینت دندان,هزینه لمینت,انواع لمینت,لمینت سرامیکی,ونیر سرامیکی,لمینت کامپوزیتی,مزایای لمینت,معایب لمینت

لمینت دندان

لمینت دندان لایه ای هم رنگ دندان است که فرم و رنگ دندان را بهبود می بخشد و شکاف بین دندان ها را می بندد و همچنین بر روی دندان هایی که دچار شکستگی هستند انجام می شود. علاوه بر این ، اگر دندان تغییر رنگ ، ترک یا کج باشد ، می توان از لمینت برای درمان این مشکلات استفاده کرد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان یا همان روکش بر اساس مواد و ساخت و ساز دارای دو نوع سرامیک و کامپوزیت است. بعد از لمینت ، دندان ها بسیار خوش فرم ، مرتب و سفید می شوند و هنگام لبخند زدن و صحبت ، درخشندگی بالایی دارند. در بیشتر موارد ، برای چسباندن لمینت دندان روی دندان ، لایه ای بر روی دندان بریده می شود تا سطح دندان صاف شود و قسمت های تیره دندان کاملا از روی دندان برداشته شود.

اگر بیمار مشکلات اکلوزالی نداشته باشد و رشد فک او به آخرین سطح خود رسیده باشد ، می توان به جای ارتودنسی از لمینت دندان استفاده کرد.

لمینت سرامیکی (ونیر سرامیکی)

روکش سرامیکی لمینت یا پرسلن پوسته ای سرامیکی، نازک به قطر 5 تا 6 میلی متر است و به کمک نوارهای مخصوص به دندان تراشیده شده متصل می شود. استحکام و ثبات رنگ لمینت های سرامیکی بیشتر از لمینت های کامپوزیت است و در نتیجه خلوص تر و زیباتر از لمینت های کامپوزیت هستند. این لمینت ها نور را به دندان ها منعکس می کنند و به دلیل سطح صاف و صیقلی کمتر لکه دار می شوند.

لمینت های سرامیکی در برابر غذاهای رنگی مقاوم هستند. لمینت های سرامیکی انواع مختلفی دارند. یک نوع آن از فلدسپات چینی ساخته شده و به صورت پودر در آزمایشگاه روی مدل قالب ریزی شده قرار می گیرد. نوع رایج دیگر لمینت سرامیکی ، سرامیک فشار بالا است که با فشار دادن مدل قالب در کوره تشکیل می شود. نوع سوم لمینت های سرامیکی از بلوک های سرامیکی ساخته می شوند.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

پاسخ به شرایط و اولویت های شما بستگی دارد. اولین چیزی که باید قبل از تصمیم گیری بدانید وضعیت دندان های شماست. بعضی اوقات درمان های سفید کننده دندان (بلیچینگ) برای بهبود زیبایی دندان کافی است ، اما گاهی اوقات دندان ها آنقدر نامرتب یا ضعیف هستند که حتی لمینت نیز مناسب نیست. بنابراین ، شرایط دندانی مانند ضخامت مینا ، استحکام و دوام دندان ها و هدف از درمان باید در نظر گرفته شود.

حتماً به دندانپزشک در مورد هدف خود از لمینت دندان ها به صورت مشخص و بدون ابهام برای کمک به تصمیم گیری خود بگویید.

لمینت سرامیک از نظر زیبایی بهترین روش است ، بنابراین اگر زیبایی و طبیعی بودن ترمیم برای شما از اولویت بالایی برخوردار است ، بهتر است این روش را انتخاب کنید. اگر شدت یا میزان مشکل نیاز به ترمیم داشته باشد ، لمینت مناسب تر است و اگر مشکل خفیف تر باشد ، کامپوزیت یک روش محافظه کارانه تر و مناسب تر است.

اگر می خواهید برخی از دندانهای خود را لمینت کنید و هزینه آن برای شما مهم است ، ممکن است لمینت کامپوزیت مناسب شما باشد. اگر کار شما فوری است و می خواهید دندان های خود را در یک جلسه زیباتر کنید ، لمینت کامپوزیت روشی است که باید انتخاب کنید.

اگر دندانی که می خواهید لمینت کنید تحت فشار زیادی است ، لمینت سرامیکی دوام و ایمنی بیشتری دارد. اگر غذاهایی می خورید که باعث تغییر رنگ دندان ها یا سیگار کشیدن می شوند ، یک لمینت سرامیکی مقاوم در برابر تغییر رنگ و لکه ها برای شما مناسب است.

 

 laminate

 

مزایا و معایب لمینت دندان را بدانیم

 • اصلاح طرح لبخند: همانطور که می دانید داشتن یک لبخند زیبا یکی از معیارهای زیبایی است. لمینت دندان با روکشی که روی دندان های زرد شده ایجاد می کند ، می تواند لبخند شما را زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
 • کم تهاجمی بودن لمینت: معمولاً برای نصب لمینت های دندانی باید برخی از تاج های دندان را برش داد اما مقدار این برش نسبت به روش های مشابه کمتر است و دندان ها آسیب زیادی نمی بینند.
 • مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: از مزایای لمینت دندان مقاومت زیاد در برابر زردی و تغییر رنگ است. اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید و به رژیم غذایی خود توجه ویژه ای داشته باشید ، می توانید مدت طولانی از درخشندگی لمینت ها لذت ببرید.
 • ظاهر لمینت طبیعی است: با توجه به اینکه لمینت های دندانی در رنگ های مختلف موجود است ، می توانید نزدیک ترین رنگ را که نزدیک به رنگ دندان های طبیعی است انتخاب کنید.
 • دوام بالا
 • طول درمان کوتاه

اما از معایب این روش درمانی میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • عدم امکان ترمیم: اگر دندان شکسته یا رنگ پریده باشد ، ترمیم آن امکان پذیر نیست و باید آن را تعویض کنید.
 • برگشت ناپذیری لمینت: با توجه به اینکه وقتی لمینت روی دندان قرار می گیرد مقداری از لایه سطحی دندان تراشیده می شود ، پس از مدتی نمی توانید آن را بردارید و چیز دیگری را جایگزین آن نکنید. به همین دلیل ، افرادی که نمی خواهند این وضعیت را برای همیشه تجربه کنند ، بهتر است از روش های دیگری مانند کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان های خود استفاده کنند.
 • گران
 • باعث حساسیت دندان می شود
 • احتمال پوسیدگی دندان در صورت لمینت توسط افراد غیر متخصص

Advantages- of -dental-laminates

 

مراحل انجام لمینت دندان

تهیه لمینت دندان معمولاً نیاز به سه بار رفتن به مطب دندانپزشک دارد که بار اول آن برای مشاوره و دو بار دیگر برای زمینه آماده‌سازی و کار گذاشتن لمینت می باشد.

مرحله اول :

در جلسه مشاوره ، اول اهداف خود را با دندانپزشک در میان می گذارید. با در نظر گرفتن این اهداف ، دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت برای شما مناسب است. وی همچنین ممکن است برای بررسی دقیق دندان های شما اشعه ایکس بگیرد ، یا با گرفتن نمونه تصویربرداری (cosmetic imaging) به شما نشان دهد بعد از لمینت چه ظاهری خواهید داشت.

مرحله دوم :

لمینت دندان در واقع جای بخشی از مینا را می گیرد. به همین دلیل باید مقدار کمی مینای دندان از سطح دندان خارج شود تا فضای مناسبی برای لمینت روی دندان ایجاد شود. مقدار مینای تراشیده شده در بیشتر موارد بین سه دهم تا یک میلی متر است که تقریباً برابر با ضخامت ورقه ورقه است. این کار را می توان با بیهوشی یا بدون بیهوشی انجام داد. بعد از تراشیدن مینای دندان ، دندانپزشک یک قالب یا مدل از دندان شما ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا لمینت سفارشی شما را بسازد. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش های لمینت از آزمایشگاه برگردند. در این فاصله از روکش های موقتی برای پوشاندن دندان استفاده می شود.

مرحله سوم :

آخرین مرحله قرار دادن لمینت روی دندان است. قبل از اتصال دائمی لمینت با سیمان مخصوص ، دندانپزشک آن را روی دندان قرار می دهد تا مناسب و رنگ آن را بررسی کند. در صورت لزوم ، آن را مرتباً برداشته و به جای دلخواه ببرید. رنگ روکش را می توان با سایه سیمان استفاده شده تنظیم کرد.

سپس دندان های شما را تمیز ، صیقل داده و مسواک می زند تا پیوند محکم تری ایجاد کند. سپس سیمان مخصوص ، معمولاً یک رزین حساس به نور ، روکش می شود و روی دندان های شما قرار می گیرد. وقتی این پوشش در جای خود قرار دارد ، به آن یک روش درمانی سبک می دهد تا مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال کند تا سخت شدن آن تسریع شود. در آخر ، سیمان اضافی برداشته می شود ، ردیف دندان ها بررسی می شود و تنظیمات لازم انجام می شود. دندانپزشک شما احتمالاً از شما می خواهد که طی دو هفته آینده برای ویزیت پیگیری مراجعه کنید.

 

نگهداری بعد از لمینت دندان

اگر لمینت به خوبی نگهداری شود ، بین 7 تا 15 سال دوام خواهد داشت. البته نگهداری از دندانهای لمینت نیاز به اقدامات خاصی ندارد. رعایت اصول اساسی بهداشت دهان و دندان ، مانند مسواک زدن دو بار در روز ، استفاده از نخ دندان و شستشوی دهان با دهانشویه های ضد عفونی کننده کافی است. دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند از فشار دادن دندانهای لمینت برای شکستن و خرد شدن اجسام سخت خودداری کنید و از استعمال سیگار و خوردن مواد غذایی و نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود خودداری کنید.

Dental -laminate

 

بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران

اگر قصد درمان دندان های خود را دارید، باید توجه داشته باشید که نزد چه دندانپزشک و کلینیکی میروید. حتمامیدانید که برای نتیجه موفق در درمان این دو مورد حائز اهمیت است.

برای ترمیم و درمان دندان نیاز است که نزد فرد متخصص بروید تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

www.clinicgholhak.com

clinic-gholhak

Loading
 • فرم نوبت دهی آنلاین کلینیک دندانپزشکی قلهک •  - 
 • - -
- ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید -

شبکه های اجتماعی کلینیک قلهک