مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

ترمیم مجدد لمینت دندان

لمینت دندان در بهترین حالت و با مراقبت های لازم می تواند عمر طولانی داشته باشد. اما در برخی موارد نیاز به تعویض، برداشتن و تعمیر لمینت دندان داریم.


ترمیم مجدد لمینت دندان

لمینت دندان در بهترین حالت و با مراقبت های لازم می تواند عمر طولانی داشته باشد. اما در برخی موارد نیاز به تعویض، برداشتن و تعمیر لمینت دندان داریم.

لمینت دندان

مهمترین علل آسیب به لمینت دندان عبارتند از:

  • فرسایش و پیری لمینت ها

لمینت های دندان توسط آزمایشگاه های پیشرفته دندانپزشکی به گونه ای ساخته می شوند که حداقل طول عمر 10 سال را برای بیمار تضمین می کنند. با این حال، لمینت ممکن است با شل شدن مواد و چسب هایی که روکش های سرامیکی را روی دندان نگه می دارند از دندان جدا شود.

  • عدم نصب صحیح لمینت روی دندان

اگر اخیرا لمینت دندان انجام داده‌اید و روکش‌های سرامیکی دائماً از دندان‌هایتان جدا می‌شوند، مطمئن شوید که فرآیند درمان در حین نصب به درستی انجام نشده است یا دندانپزشک شما از مواد خوب استفاده نکرده است. به همین دلیل همواره تاکید می کنیم که در انتخاب دندانپزشک متخصص و ماهر دقت لازم را داشته باشید. پس بهتر است دندانپزشک ترمیمی و زیبایی دیگری را برای تعمیر لمینت خود انتخاب کنید.

  • پوسیدگی دندان

ریزش لمینت ها ممکن است به دنبال پوسیدگی دندان اتفاق بیفتد. به این ترتیب هر چه پوسیدگی دندان شدیدتر باشد، قسمت سالم دندان کمتر می‌شود و روکش‌های سرامیکی نمی‌توانند به دندان بچسبند.

اگرچه با رعایت نکات توصیه شده می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد، اما مصرف برخی داروها برای افرادی که تحت درمان بیماری هستند، همچنان می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

  • عدم مراقبت مناسب از لمینت ها

اگر مراقبت از لمینت دندان خود نباشید و به شدت با آنها رفتار نکنید، ممکن است بیفتند یا بشکنند. البته همه دندانپزشکان لمینت را درمانی بادوام و ماندگار می دانند اما مصرف برخی مواد غذایی سفت مانند آب نبات های سفت، یخ، بازکردن درب بطری ها با دندان یا موارد مشابه و همچنین عادت های بد خواب مانند دندان قروچه، ماندگاری لمینت دندان را ضعیف می کند.

توجه داشته باشید که موارد فوق نه تنها به روکش های سرامیکی دندان شما آسیب می رساند، بلکه به دندان های خود شما نیز آسیب می رساند.

توجه به مواردی که قبلاً در مورد علت افتادن یا شکستن لمینت ها بیان کردیم می تواند به شما کمک کند تا از این عوامل دوری کرده و برای ماندگاری لمینت دندان خود دقت بیشتری داشته باشید.

لمینت دندان در صورت نصب صحیح و با مواد با کیفیت توسط متخصص ترمیمی و زیبایی نباید شکسته شود، اما اگر بیمار مراقبت های بعد از درمان را رعایت نکند می تواند مشکل ساز شود.

ترمیم لمینت دندان

در صورت شکستن یا جدا شدن لمینت چه کاری باید انجام دهم؟

  • خونسردی خود را حفظ کنید.
  • قطعات لمینت را مونتاژ کنید. اگر لمینت به صورت یک تکه جدا شده است، آن را در یک پارچه تمیز قرار دهید و هنگام مراجعه به پزشک آن را با خود ببرید.
  • سعی نکنید قطعه جدا شده از لمینت را دوباره به دندان بچسبانید، زیرا ممکن است به طور ناگهانی دوباره کنده شده و در دهان شما بیفتد و به طور تصادفی آن را قورت دهید یا خفه شوید.
  • با دندانپزشک خود تماس بگیرید و برای ترمیم لمینت وقت بگیرید.
  • اگر دندان شما آسیب ندیده و فقط لمینت آن برداشته شده است، اورژانسی نیست و جای نگرانی نیست. دندان های شما ممکن است فقط به سرما یا گرما حساس باشند، بنابراین در این مدت چیزی خیلی سرد یا گرم نخورید.
  • به دلیل ظاهر شدن سطح ناصاف دندان، ممکن است هنگام لمس زبان یا لب ها احساس زبری کنید. این طبیعی است.

چگونه لمینت جدا شده یا شکسته را ترمیم کنیم؟

اگر لمینت در شرایط خوبی باشد و کاملا سالم باشد، ممکن است دندانپزشک بتواند آن را تمیز و ضد عفونی کرده و دوباره به دندان بچسباند.

اگر لمینت پر، شکسته یا ترک خورده باشد، گاهی اوقات می توان آن را با رزین کامپوزیت ترمیم کرد. اما اگر لمینت سرامیکی است و با رزین کامپوزیت ترمیم شده است، نباید انتظار داشته باشید که مانند روز اول دوام داشته باشد.

رزین کامپوزیت مقاومت کمتری نسبت به سرامیک دارد و ممکن است این لمینت در آینده دوباره دچار مشکل شود. در مورد لمینت کامپوزیت هیچ تفاوتی بین ماده ترمیم کننده و مواد لمینت وجود ندارد، بنابراین قابلیت ترمیم بیشتری دارد و استحکام آن پس از ترمیم یکنواخت خواهد بود، اگرچه عموماً از لمینت سرامیکی ضعیف تر است.

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و درمان دندان لمینت دندان، احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینیک مراجعه فرمایید.

https://clinicgholhak.com/

دندانپزشکی قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

قیمت لمینت دندان در سال 1401 چقدر است؟
قیمت لمینت دندان در سال 1401 چقدر است؟

15 فروردین 1401

نیاز افراد به استفاده از لمینت دندان 
نیاز افراد به استفاده از لمینت دندان 

26 بهمن 1400

ماندگاری اثرگذار لمینت دندان
ماندگاری اثرگذار لمینت دندان

25 بهمن 1400

رده سنی انجام لمینت دندان
رده سنی انجام لمینت دندان

23 بهمن 1400

مقاومت لمینت دندان در برابر گرما
مقاومت لمینت دندان در برابر گرما

18 بهمن 1400