ارتودنسی دندان,عمر ارتودنسی دندان,ارتودنسی نامرئی دندان,شرایط انجام ارتودنسی دندان,هزینه ارتودنسی دندان
مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

آیا ارتودنسی دندان معایبی دارد؟

درمان ارتودنسی دندان یکی از روش های درمانی است که با هدف زیبا سازی ، بهبود کارایی سیستم دندانپزشکی و جلوگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه انجام می شود. اگرچه این روش درمانی فواید چشمگیری به همراه خواهد داشت ، اما اگر از وی به درستی مراقبت نشود ، با مشکلاتی روبرو خواهد شد.


معایب ارتودنسی دندان

 

آیا ارتودنسی دندان معایبی دارد؟

درمان ارتودنسی دندان یکی از روش های درمانی است که با هدف زیبا سازی ، بهبود کارایی سیستم دندانپزشکی و جلوگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه انجام می شود. اگرچه این روش درمانی فواید چشمگیری به همراه خواهد داشت ، اما اگر از وی به درستی مراقبت نشود ، با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان توسط فرد و همچنین پیروی نکردن از دستورات متخصصان ارتودنسی ، مشکلاتی از جمله مشکلات زیر را ایجاد می کند. با رعایت دستورات ارتودنتیست و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی به راحتی می توان از عوارض و نقص های ارتودنسی جلوگیری کرد.

عوارض و معایب ارتودنسی دندان

•خراش و زخم

عوارض و معایب ارتودنسی در صورت استفاده از بریس های فلزی ، باعث ایجاد زخم های کوچک در دهان میشود. در صورت مراقبت صحیح از براکت های ارتودنسی ثابت و فلزی ، این براکت ها به دیواره داخلی دهان آسیب نمی رسانند.

•پوسیدگی دندان و بیماری لثه

یکی دیگر از عوارض ارتودنسی به دلیل وجود بریس های ارتودنسی در دهان ، به دام افتادن مواد غذایی بین براکت ها است که رشد باکتری های دهان را تشدید کرده و باعث پوسیدگی دندان و تحلیل لثه می شود. این مشکلات در صورتی بروز خواهد کرد که فرد در حفظ سلامت دهان خود کوشا نباشد و استفاده از مواردی مانند مسواک و نخ دندان در ارتودنسی را جدی نگیرد.

•خطر برگشت درمان ارتودنسی

یکی از عوارض و معایب ارتودنسی دندان  که باعث شده بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از این روش درمانی نداشته باشند ، خطر برگشت ناهنجاری ها پس از درمان است. لازم به ذکر است که درمانهایی که در طول دوره رشد انجام شده اند در پایان این دوره بر نمی گردند. برای شروع درمان ارتودنسی حتما با بهترین متخصص ارتودنسی مشورت کنید. به این ترتیب بهترین تشخیص و درمان برای شما انجام می شود و درمان ارتودنسی برنمی گردد.

•کوتاه شدن طول ریشه

احتمال کم شدن و کوتاه شدن ریشه دندان در بیمارانی که ناهنجاری های دندانی خود را با ارتودنسی درمان می کنند بسیار ناچیز و در حدود 3 تا 5٪ است. حرکت دندان ها در طول دوره درمان با توجه به مکانیسم تحلیل استخوان و بازسازی آن انجام می شود.

در طول درمان ، قطعات بسیار کوچک ریشه ممکن است شکسته و دوباره ساخته شود. این عوارض و نقایص ارتودنسی در بیماران با سابقه آسم یا تروما نیاز به توجه بیشتری دارد. یک متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر با زمان درست حرکت دندان ها در ارتودنسی آشنا است و با رعایت این نکته مهم ، دندان آسیب نمی بیند و تحلیل ریشه نمی یابد.

•طول دوره درمان

گاهی اوقات طول دوره درمان ارتودنسی کوتاهتر یا بیشتر از حد انتظار خواهد بود. درمان ارتودنسی معمولاً 18 تا 24 ماه طول می کشد. از جمله عواملی که دوره درمان را ادامه می دهند:

  • در نظر گرفتن متخصص ارتودنسی در برنامه درمانی
  • وجود بیماری های زمینه ای در فرد
  • عدم همکاری بیمار در پیروی از دستورات ارتودنتیست

چنین مواردی بر کیفیت درمان نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.

موارد دیگری که می تواند با عوارض و نقص های ارتودنسی اشتباه گرفته شود به شرح زیر است. این موارد به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار و همچنین عدم توجه به دستورالعمل ها و توصیه های متخصص ارتودنسی اتفاق می افتد.

  • آسیب به مینای دندان
  • واکنش های آلرژیک
  • مشکلات پریودنتال لثه

در صورت رعایت نکات و بهداشت لازم می توان به راحتی از این عوارض و نقص جلوگیری کرد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، در محل براکت ها ، مینای دندان بدون هیچ گونه آسیبی باقی می ماند و نواحی و نقاط بین براکت ها به دلیل عدم رعایت بهداشت، جرم شده است. خوشبختانه با جرم گیری دندان ها پس از برداشتن براکت های ارتودنسی این مشکل برطرف می شود.

همانطور که گفته شد ارتودنسی دندان به خودی خود عارضه ای ندارد و در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار ، دچار عوارضی می شوند که در بالا ذکر شد.

برای داشتن ارتودنسی بدون عارضه باید مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان  را به خوبی دنبال کنید. برای اطلاعات در مورد این مراقبت ، روی کلیک کنید.

 

ارتودنسی-مطمئن-دندان

 

کلینیک قلهک در تهران

 

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

www.clinicgholhak.com

کلینیک قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403
محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

تاثیر تکنولوژی بر انجام ارتودنسی دندان
تاثیر تکنولوژی بر انجام ارتودنسی دندان

15 اردیبهشت 1403

درمان دندان پوسیده با ارتودنسی
درمان دندان پوسیده با ارتودنسی

06 اردیبهشت 1403

ارتودنسی ارزان در تهران
ارتودنسی ارزان در تهران

27 مهر 1402