ایمپلنت دندان,عمر ایمپلنت دندان,شرایط انجام ایمپلنت دندان,هزینه انجام ایمپلنت دندان
مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

مراقبت های روزانه ایمپلنت دندان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ایمپلنت دندان در واقع یک روش درمانی جایگزین برای پروتزهای پل است. ایمپلنت ها ساختاری کاملاً غیر زنده دارند اما در حقیقت ، ایمپلنت های دندانی جایگزین مناسبی برای ریشه دندان هستند. برای ساخت پروتزهای بریج باید دندان ها تراشیده می شدند ، هدف اصلی این روش درمانی جدید (کاشت) برداشتن دندان های تراشیده شده است.


مراقبت روزانه از ایمپلنت دندان

 

مراقبت های روزانه ایمپلنت دندان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ایمپلنت دندان در واقع یک روش درمانی جایگزین برای پروتزهای پل است. ایمپلنت ها ساختاری کاملاً غیر زنده دارند اما در حقیقت ، ایمپلنت های دندانی جایگزین مناسبی برای ریشه دندان هستند. برای ساخت پروتزهای بریج باید دندان ها تراشیده می شدند ، هدف اصلی این روش درمانی جدید (کاشت) برداشتن دندان های تراشیده شده است. این مقاله در مورد مراقبت از ایمپلنت دندان است.

آیا در روش کاشت ایمپلنت از بخیه استفاده می کنند؟

در بیشتر جراحی های دهان از بخیه برای کمک به بهبود بافت استفاده می شود. بیشتر بخیه های استفاده شده در این جراحی ها در طی سه تا پنج روز به خودی خود می افتند. ممکن است برخی از بخیه ها کشیده شوند یا بیشتر طول بکشد تا جذب شوند.

مسواک زدن بعد از ایمپلنت دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان پس از جراحی دهان و دندان به همان اندازه اهمیت دارد که در سایر مواقع نیز اهمیت دارد. بعد از 24 ساعت می توانید مسواک زدن را مثل قبل ادامه دهید. به این ترتیب می توانید به تدریج و به آرامی دهان خود را با محلول نمک (یک چهارم قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب) بشویید.

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت دندان

تحت هیچ شرایطی سیگار نکشید. بعد از جراحی دهان ، در روند بهبودی تداخل ایجاد می کند و احتمال عفونت لثه ، نارسایی ایمپلنت یا پیوند استخوان را افزایش می دهد. در مورد افراد سیگاری ، احتمال شکست ایمپلنت بسیار بیشتر است.

معاینه مجدد بعد از ایمپلنت دندان

پزشک شما معمولاً از شما می خواهد 3 هفته پس از جراحی وی را ملاقات کنید. و پس از آن ، وی برای بررسی وضعیت پایه های ایمپلنت نیاز به دیدن شما دارد ، یا اگر کاشت ایمپلنت شما در دو مرحله است ، وارد مرحله دوم کاشت شوید. این قرار بعدی معمولاً 2 تا 4 ماه یا 4 تا 6 ماه پس از جراحی است. اگر فقط پیوند استخوان داشته باشید ، کاشت شما معمولاً 3 تا 4 ماه پس از پیوند انجام می شود.

بعد از چه مدت می‌توان به فعالیت‌های عادی‌ برگشت؟

به محض احساس توانایی می توانید فعالیت های سبک انجام دهید. اما پزشک معمولاً از شما می خواهد که فعالیت شدید را برای حدود سه روز به تعویق بیندازید. هنگام مصرف مسکن های قوی از فعالیت هایی مانند رانندگی که به هوشیاری ، دقت و هماهنگی نیاز دارند خودداری کنید.

تا چه مدت نمی توان کاشت دندان جدیدی انجام داد؟

این بستگی به نوع جراحی ایمپلنت یا پیوند و زمان و نوع جراحی آن دارد. ایمپلنت های فک و صورت معمولاً 4 ماه پس از جراحی آماده دریافت دندان هستند ، اما قرار دادن فک بالا به 6 ماه زمان نیاز دارد. البته روش های خاصی وجود دارد که در آن می توان بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت دندان های موقتی روی آن قرار داد. اگر شما کاندید مناسبی برای این روش ها هستید ، پزشک در این باره با شما صحبت خواهد کرد.

بعد از درمان می‌‌توان از دندان‌های مصنوعی‌ هم استفاده کرد؟

اگر دندان مصنوعی شما آن ناحیه جراحی را نیز پوشش می دهد ، بهتر است تا آنجا که ممکن است از آنها استفاده کنید تا ناحیه جراحی به خوبی بهبود یابد. با این حال ، همیشه باید پروتزهای شبانه را از دهان خود خارج کنید.

ورزش بعد از ایمپلنت

فعالیت بدنی شدید بعد از جراحی را به حداقل برسانید. فعالیت شدید بعد از عمل منجر به افزایش ضربان قلب و شدت خونریزی می شود.

علاوه بر این ، ممکن است در روزهای اول نتوانید خوب غذا بخورید ، که باعث ضعف شما در حد طبیعی می شود. بنابراین یک دقیقه صبر کنید تا ورزش شروع شود ، تا زمانی که بدن کاملاً بهبود یابد.

مشکلات ایمپلنت دندان

مشکلات بعد از ایمپلنت دندان

ممکن است بعد از کاشت مشکلات سلامتی وجود داشته باشد که ما روش های درمان آنها و زمان مراجعه به پزشک را شرح دهیم.

  • خون‌مردگی بعد از کاشت دندان

ممکن است کبودی های سیاه ، سبز ، آبی یا زرد از خونریزی زیر جلدی مشاهده کنید. این یک اتفاق معمول است که دو تا سه روز پس از جراحی اتفاق می افتد. 36 ساعت پس از جراحی ، استفاده از گرما می تواند به کاهش و از بین بردن این خونریزی کمک کند.

  • لبه‌های تیز پس از ایمپلنت

اگر بعد از جراحی احساس تیز و سختی در ناحیه جراحی دارید ، در واقع تیغه های استخوانی را که از دندان محافظت می کنند ، احساس می کنید. این خرده ها و باقی مانده های استخوان ممکن است طی هفته آینده خود به خود از بین بروند ، اما در صورت عدم احساس سلامتی به دندانپزشک مراجعه کنید.

  • خشکی لب‌ها پس از ایمپلنت

اگر گوشه های دهان شما بیش از حد کشیده شده باشد ، احتمال خشکی و ترک خوردگی وجود دارد. بنابراین لب ها و اطراف دهان خود را با یک پماد یا روغنی مانند وازلین مرطوب و چرب نگه دارید.

  • خشکی گلو پس از کاشت دندان

این بعد از جراحی دهان غیرمعمول نیست. عضلات متورم هستند و ممکن است بلع را دردناک کنند. دو سه روز بعد ، مشکل به خودی خود برطرف می شود.

  • جابه‌جایی عضلات فک  بعد از ایمپلنت

این می تواند دهان خود را برای چندین روز پس از جراحی دشوار کند. البته این یک اتفاق طبیعی بعد از جراحی است که یک هفته بعد برطرف می شود. کشش این عضلات می تواند در حل سریع این مشکل کمک کند.

  • تب بعد از ایمپلنت دندان

برخی از بیماران پس از جراحی دهان دچار تب می شوند. دیگر نیازی به نگرانی در مورد تب های خفیف نیست ، اما در صورت بالا رفتن و پایین آمدن تب حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

چطور در خانه ایمپلنت ها را تمیز کنیم؟

تمیز کردن ایمپلنت ها در اصل همان تمیز کردن دندان های طبیعی است. این بدان معناست که می توانید روزانه مسواک بزنید ، نخ دندان بکشید یا حتی از دهان شویه های غیر الکلی استفاده کنید. اما از آنجا که این دندان ها مصنوعی هستند ، باید نکات خاصی را در ذهن داشته باشید. ذرات غذا و باکتری ها می توانند در اطراف ایمپلنت ها جمع شده و به آنها متصل شوند. این می تواند منجر به پلاک شود و در صورت عدم درمان ، منجر به عفونت می شود. برای تمیز نگه داشتن این پروتزها لازم است ابزارهای تمیز کننده این ایمپلنت ها تهیه کنید.

  • مسواک‌های بین دندانی

برای مسواک زدن ایمپلنت های دندانی می توانید از مسواک های معمولی استفاده کنید ، اما بیماران همیشه از این بابت نگران و گیج هستند. تفاوت خاصی بین مسواک های برقی و دستی وجود ندارد ، همه آنها خوب هستند.

نگرانی اصلی شما باید این باشد که مسواک روی ایمپلنت چه حسی دارد و استفاده از آن آسان است. اما هر مسواکی که انتخاب می کنید باید موهای نرم داشته باشد.

  • نخ دندان

نخ دندان انواع مختلفی دارد و انتخاب آن بسیار دشوار است. اما دندانپزشکان معمولاً استفاده از نخ بدون نخ یا نخ ایمپلنت را توصیه می کنند ، که می توانید مطمئن باشید به بافتهای اطراف آسیب نمی رساند. اما برای بسیاری از پروتزها ، شما باید از یک تاجر نخ دندان استفاده کنید. با این حال ، برای اطمینان از نوع نخ دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید.

  • شوینده‌های دهان

دهانشویه ها واقعاً به کاهش پلاک و التهاب کمک می کنند. یک یا دو بار در روز از دستگاه پخش کننده آب غیر فلزی با سر غیر فلزی استفاده کنید و می توانید از شوینده های ضد میکروبی همراه آن استفاده کنید. به مدت 14 روز از دهان شویه یا محلول پراکسید هیدروژن استفاده نکنید.

استیمولاتورها (وسیله‌ی ماساژ لثه)

محرک ها برای حفظ سلامت لثه بسیار مهم هستند که برای حفظ ایمپلنت های دندانی بسیار مهم است. بهترین نوع محرک برای استفاده محرک های سر لاستیکی است که باعث می شود لثه احساس نرمی کند.

  • بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان برای موفقیت در هر نوع جراحی دندان ضروری است. موارد زیر را انجام دهید:

یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید تا محلول آب نمک درست شود. داخل دهان خود را با آن بشویید. این کار را چهار تا پنج بار در روز ، به ویژه بعد از غذا انجام دهید. این کار را به مدت یک هفته هر روز انجام دهید.

توجه داشته باشید که آب نباید گرم باشد ، زیرا این امر بیشتر از مفید بودن مضر خواهد بود.

بعد از ظهر روز جراحی می توانید طبق معمول دندان های خود را مسواک بزنید اما مطمئن شوید که مسواک به مدت دو روز با ناحیه جراحی تماس نداشته باشد. وقتی احساس آمادگی کردید ، دوباره بسیار ملایم باشید زیرا بافت جراحی شده کمی حساس است.

• از مسواک واترجت یا برقی استفاده نکنید ، همان مسواک معمولی کافی است.

• تمام تلاش خود را بکنید تا غذا به محل جراحی نزدیک نشود (با طرف دیگر دهان خود جویده شود).

حداقل یک هفته نخ دندان نکشید.

• به مدت یک هفته پس از جراحی به هیچ وجه الکل مصرف نکنید زیرا از بهبود لثه جلوگیری می کند.

ایمپلنت-دندان

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

www.clinicgholhak.com

کلینیک قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

منع ایمپلنت دندان برای چه کسانیست؟

23 دی 1400

شاخه دندانپزشکی را بیشتر بشناسیم

02 آذر 1400

ایمپلنت دندان و کاربرد آن در دهان

18 آبان 1400

چگونگی ترمیم توسط ایمپلنت دندان

09 مهر 1400

انجام ایمپلنت دندان در اتاق عمل

09 شهریور 1400