مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی

آیا شما نیز در طول درمان ارتودنسی دندان دچار پوسیدگی دندان شده اید؟ روش های درمانی این عارضه چیست؟ چگونه می توانید سلامت دندان های خود را در طول درمان حفظ کنید و چه راهکارهایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در ارتودنسی وجود دارد؟


 

پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی

 

آیا شما نیز در طول درمان ارتودنسی دندان دچار پوسیدگی دندان شده اید؟ روش های درمانی این عارضه چیست؟ چگونه می توانید سلامت دندان های خود را در طول درمان حفظ کنید و چه راهکارهایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در ارتودنسی وجود دارد؟

راهکار های جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در حین ارتودنسی

بعد از برداشتن بریس های ارتودنسی، طرح لبخند زیبای ایجاد شده را مشاهده خواهید کرد، اما در صورت عدم رعایت مراقبت های لازم، ممکن است تا با پوسیدگی دندان های خود رو به رو شوید.

برای اینکه در حین درمان مشکلی برای سلامت دندان ها و لثه هایتان ایجاد نشود، بهتر است تا موارد زیر را رعایت کنید:

 

  1. استفاده صحیح از مسواک

سعی کنید تا نحوه صحیح مسواک زدن حین درمان را از متخصص ارتودنسی خود بیاموزید و حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. همچنین استفاده از مسواک های بین دندانی را با وجود بریس های ارتودنسی فراموش نکنید. این مسواک ها تا میزان زیادی می توانند در از بین بردن غذا های باقی مانده و پلاک های دندانی به شما کمک کنند.

 

  1. استفاده از نخ دندان

نخ دندان کشیدن همانند مسواک زدن اهمیت داشته و باید در کنار آن انجام گیرد. توجه کنید که مسواک قادر به از بین بردن تمامی پلاک های دندانی نبوده و برای برداشتن برخی از آن ها باید از نخ دندان کمک بگیرید. شیوه صحیح نخ دندان کشیدن با وجود براکت های ارتودنسی را بیاموزید و به درستی و روزانه این کار را انجام دهید.

 

  1. استفاده از دهانشویه

دهانشویه نیز تاثیر به سزایی روی سلامت دهان و دندانتان دارد و با از بین بردن بسیاری از باکتری های مضر دهانی می تواند مانع از بروز پوسیدگی دندان هایتان شود. فقط به این توجه داشته باشید که دهانشویه های هگزیدین در این دوران برای شما مناسب نیستند. به منظور پیدا کردن دهانشویه مناسب ارتودنسی بهتر است تا با متخصص ارتودنسی خود مشورت داشته باشید.

 

  1. پیروی از یک رژیم غذایی متناسب

زمانی که براکت های ثابت ارتودنسی روی دندان هایتان قرار می گیرند، لازم است تا رژیم غذایی خود را محدود کرده و از مصرف برخی از غذا ها اجتناب نمایید. غذا های بسیار چسبنده و شیرین همانطور که به دندان ها می چسبند، بیشتر از آن در شکاف های بریس و پشت آن قرار می گیرند و از بین بردن آن ها دشوار می شود. باکتری های موجود در دهان با مصرف این قند ها می توانند اسید تولید کنند و شرایط را برای پوسیدگی دندان ها مساعدتر نمایند. پس یکی از توصیه های مهم ارتودنتیست، این است که از مصرف غذا های شیرین و چسبنده در حین درمان اجتناب نمایید و یا تا حد ممکن مصرف آن ها را کاهش دهید.

 

  1. کاهش مصرف نوشیدنی های حاوی قند و اسید

مقادیر زیاد قند و یا اسید موجود در برخی از نوشیدنی ها مانند نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا، نوشیدنی های ورزشی و قهوه های شیرین می توانند موجب سهولت در رشد باکتری ها و پلاک های دندانی شوند. زمانی که بریس های ارتودنسی را در دهان خود دارید، بهتر است تا این گونه نوشیدنی ها را با نی مصرف کنید تا تماس آن ها با دندان هایتان کمتر باشد. همچنین توجه داشته باشید که بعد از مسواک زدن و قبل از خواب از نوشیدن آن ها پرهیز کنید. این را بدانید که باقی ماندن طولانی مدت مواد قندی روی دندان ها چه با وجود بریس و یا بدون آن ها می تواند با تاثیر بسیار منفی شما را مواجه کند.

ارتودنسی دندان

 

آیا می توان درمان ارتودنسی را با دندان های پوسیده شروع کرد؟

بله.قبل از شروع درمان ارتودنسی ابتدا باید سلامت دندان ها توسط متخصص ارتودنسی مجرب تایید شود. افرادی که برای درمان ارتودنسی به پزشک مراجعه می کنند معمولا دچار پوسیدگی دندان می شوند. زیرا دندان های نامنظم معمولاً بسیار مستعد پوسیدگی هستند.

بنابراین پزشکان این دندان ها را شناسایی می کنند و در صورت نیاز به گذاشتن دستگاه ارتودنسی روی این دندان ها حتما باید آن ها را ترمیم کنند.

برخی از دندان های دیگر قبل از شروع درمان ارتودنسی کشیده می شوند. بدانید که متخصص ارتودنسی تا حد امکان از کشیدن دندان خودداری می کند. اما اگر نیاز به کشیدن دندان دارید، اولویت کشیدن دندان های پوسیده است.

 

ارتودنسی دندان

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

 بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینیک مراجعه فرمایید.

https://clinicgholhak.com/

کلینیک دندانپزشکی قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403
محاسبه هزینه ارتودنسی دندان 1403

28 اردیبهشت 1403

تاثیر تکنولوژی بر انجام ارتودنسی دندان
تاثیر تکنولوژی بر انجام ارتودنسی دندان

15 اردیبهشت 1403

درمان دندان پوسیده با ارتودنسی
درمان دندان پوسیده با ارتودنسی

06 اردیبهشت 1403

ارتودنسی ارزان در تهران
ارتودنسی ارزان در تهران

27 مهر 1402

آیا ارتودنسی دندان معایبی دارد؟
آیا ارتودنسی دندان معایبی دارد؟

17 مهر 1402