درمان ریشه دندان,قیمت درمان ریشه دندان,ریشه دندان,درد ریشه دندان
مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

ابزار مورد استفاده برای درمان ریشه دندان

برای انجام درمان ریشه دندان موفقیت آمیز، هر متخصص درمان ریشه دندان باید یک مجموعه از ابزارهای اولیه مخصوصا برای درمان های عادی ریشه ی دندان داشته باشد.


درمان ریشه دندان

 

ابزار مورد استفاده برای درمان ریشه دندان

برای انجام درمان ریشه دندان موفقیت آمیز، هر متخصص درمان ریشه دندان باید یک مجموعه از ابزارهای اولیه مخصوصا برای درمان های عادی ریشه ی دندان داشته باشد.

·آینه ی دندانپزشکی

این نوع آینه بیشتر ترجیح داده می شود زیرا مانع از تکرار تصاویر در حین بازرسی سوراخ دسترسی می شود. مشکلی که در آینده عادی وجود دارد.

·پنس قفل شونده

با استفاده از این ابزار میتوان به راحتی چیزهای کوچک را بدون هیچ خطری محکم گرفت و بین جراح و پرستار دست به دست کرد.

·پروب اندودانتیک

این ابزار برای تشخیص مدخل کانال ریشه ضروری است.

·اکسکویتور یا حفارگر

میله ای بلند با تیغه ای نوک تیز برای برداشتن پوسیدگی ها یا پانسمان دندان

·پروب اندازه گیری پاکت پریودنتال

یکی از محصول ترین پروب های CPITN مدرج است و برای اندازه گیری پاکت های پریودنتال کاربرد دارد.

·پروب فورکیشن

از این ابزار برای تشخیص محل جداسازی ریشه دندان استفاده می شود. سایر اقلام موجود در این جعبه عبارتند از: پنبه استریل ، گاز استریل ، فورسپس که برای گرفتن رادیوگرافی دور اپیکال استفاده می شود ، خط کش فلزی یا سایر ابزارهای اندازه گیری که ممکن است عقیم شوند.

یک پایه تمیز یا میز یا ابزارهای دیگر مانند اندورفین برای نگهداری ابزارهای ریشه ضروری هستند.

ساده ترین راه برای ذخیره و استفاده از این ابزارها خرید یک جعبه استریل با پنج قسمت در هر کدام است. قبل از شروع درمان ریشه دندان، همه این ابزارها باید استریل شوند و جراح باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از عفونت آنها انجام دهد.

علاوه بر این ابزارها ، از وسایل دیگری برای محافظت از بیمار استفاده می شود: برای محافظت از چشم بیمار باید عینک تهیه شود. پیش بند ضد آب نیز برای بیمار استفاده می شود تا در صورت ریختن هیپوکلریت سدیم از بدن و لباس بیمار محافظت شود.

برای انجام درمان ریشه دندان استفاده از رابر دم نیز ضروری است تا:

  • محل درمان ریشه دندان را عاری از هرگونه آلودگی نگه دارد.
  • مانع قورت دادن یا فرو رفتن ابزرهای درمان ریشه دندان یا درگیر داروهای حین درمان به درون حلق بیمار شود.
  • تا با کنار نگه داشتن لب ها و زبان، دید کافی برای جراح فراهم آورد.

 

ابزارهای درمان ریشه دندان

 

·ابزارهای رادیوگرافی

رادیوگرافی موازی یک وسیله ضروری برای متخصصان اندودنتیست است زیرا تصویر واضحی از دندان و ساختار آن که قابل تکرار است را در اختیار جراح قرار می دهد ، بنابراین امکان معاینه بهبود بافت پری اپیکال با دقت بیشتری فراهم می شود.

·گسترش ابزارهای دستی

سالها از ابزارهای برش استاندارد استفاده می شد. شامل فایل های k یا فایل های دستی hedstrom. این ابزار آماده سازی کانال ریشه در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارد. با این حال ، با پیشرفت در درمان اندودنتیک ، انواع جدیدی از ابزارها معرفی شده اند که نتایج درمان مورد استفاده را بهبود بخشیده است.

·فایل k

این ابزار در ابتدا از یک مثلث مربع یا توخالی ساخته شده بود که برای ایجاد منحنی های باریک خم شده بود. تیغه یا شیار دارای زاویه مناسبی با دسته است تا بتوان از آن برای آماده سازی کانال ریشه استفاده کرد.

این ابزار از ابتدا دستخوش تغییرات زیادی شده است. زاویه حاد این شکل از این ابزار باعث ایجاد دو تیغه تیز در آن شده و ابعاد کوچکتر آن باعث انعطاف پذیری بیشتری نسبت به فایل های قدیمی شده است.

·Reamer

Reamer یک ابزار مثلثی گرد یا توخالی است که به صورت مارپیچ می چرخد اما تیغه های تیغه های آن از فایل کوچکتر است. این ابزار وقتی عاج را در داخل کانال می چرخاند ، فقط آن را قطع می کند. به گونه ای عمل می کند که برای بریدن عاج ، در یک چهارم یا نصف می چرخد. از طرف دیگر ، رفت و برگشتی کار می کند.

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

www.clinicgholhak.com

کلینیک قلهک


 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

چه کسانی نیاز به درمان ریشه دندان دارند؟

24 مهر 1400

درمان ریشه دندان برای چه انجام میشود؟

23 مهر 1400

درمان ریشه دندان چه مزایایی دارد؟

17 مهر 1400