مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

رفع پوسیدگی دندان در دندانپزشکی اطفال

پوسیدگی دندان کودکان یا tooth decay in children از شایع‌ترین بیماری‌های کودکان در هر سنی به حساب می‌آید. کودکان از همان زمانی که دندان‌هایش شروع به رویش می‌کند در معرض پوسیدگی هستند.


 

رفع پوسیدگی دندان در دندانپزشکی اطفال

یکی از دلایل اصلی مراجعه والدین به دکتر دندانپزشکی، پوسیدگی دندان کودکان است. از آن جایی که این مشکل برای کودکان زیر دو سال هم اتفاق می‌افتد و از آن جایی که آن‌ها نمی‌توانند بازگو کنند، پوسیدگی دندان کودکان زیر دو سال ممکن است یکی از دلایل کندی رشد آن‌ها باشد. بنابراین ریشه‌یابی و درمان آن بسیار اهمیت دارد.

پوسیدگی دندان کودکان یا tooth decay in children از شایع‌ترین بیماری‌های کودکان در هر سنی به حساب می‌آید. طبق آمارها شیوع پوسیدگی دندان شیری‌ حدودا ۵ برابر بیشتر از آسم است. کودکان از همان زمانی که دندان‌هایش شروع به رویش می‌کند در معرض پوسیدگی هستند. قبل از هر چیز بهتر است ابتدا با مفهوم پوسیدگی آشنا شویم.

دندانپزشکی اطفال

 

چگونگی شروع پوسیدگی دندان اطفال

علت اصلی پوسیدگی دندان رشد و تکثیر باکتری‌ها در دهان است. تجمع باکتری‌ها سبب ایجاد اسیدهای مخربی در دهان می‌شود که به مرور زمان به مینای دندان‌ها حمله کرده و روند فرسایش سطح خارجی دندان شروع می شود. در کودکان ۴ دندان جلو بیش از سایرین در معرض پوسیدگی هستند.

در پوسیدگی دندان جلو کودکان، بزاق و محیط دهان آلوده‌ی کودک که منجر به پلاک دندانی می‌شود، اصلی‌ترین علت پوسیدگی دندان آن‌ها به شمار می‌‌آید. این پلاک‌ها در صورت عدم توجه و مراجعه به دکتر جراح پوسیدگی دندان سبب ایجاد انواع پوسیدگی دندان می‌شوند.

معمولا کودک از سن ۶ ماهگی شروع به دندان درآوردن می‌کند. از آن جایی که دندان کودک، نرم‌تر و ظریف‌تر از دندان یک بزرگسال است، در نتیجه زودتر هم دچار تخریب و پوسیدگی می‌شود.

از طرفی دیگر اگر چه تغذیه از شیر مادر به تنهایی سبب پوسیدگی دندان کودکان جلو کودک دو ساله و زیر دو سال نمی‌شود، اما عدم مراقبت از دندان‌ها و تغذیه کمکی نامناسب می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد پوسیدگی شیرخوار باشد.

علت پوسیدگی دندان اطفال

 

علل پوسیدگی دندان در کودکان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

مصرف بیش از اندازه شیرینی و کربوهیدرات

خوردن و خواباندن کودک با شیشه شیر خشک یا آب میوه

عدم مراجعه به دکتر دندانپزشکی کودکان و چکاپ دندان‌ها

منطقه جغرافیایی و نوشیدن آب بدون فلوراید یا حاوی مقادیر کم از فلوراید

ژنتیک

افرادی که دارای مفدار بزاق کمتر از حد معمول هستند.

انتقال بزاق آلوده از والدین یا سایرین به دهان کودک

تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری

علل پوسیدگی دندان کودکان

علائم پوسیدگی دندان کودکان به چه صورت است؟

همان طور که در عکس پوسیدگی دندان کودکان در زیر مشاهده می‌کنید، یکی از مهم‌ترین علائم پوسیدگی دندان جلو در کودکان تغییر رنگ دندان است. در واقع نواحی پوسیده شده، ابتدا به رنگ گچی بوده و کم‌کم به قهوه‌ای و سیاه تبدیل می‌شوند.

پس به محض مشاهده کوچکترین پلاک سفید رنگ بر روی دندان‌ها باید ابتدا به دکتر ترمیم دندان مراجعه کرد تا روند پیشرفت پوسیدگی دندان کودکان متوقف شود.

با توجه به این که تشخیص پوسیدگی دندان کودکان سه ساله و پایین‌تر، در مراحل اولیه بسیار سخت بوده، بهترین راه معاینه دوره‌ای دندان‌ها توسط دکتر دندان پزشکی عمومی است تا به موقع درمان شروع شود.

 

چرا باید از دندان‌های شیری مراقبت کرد؟

ممکن است برخی از والدین خیال کنند چون دندان‌های شیری موقتی هستند و از سن ۷ سالگی شروع به افتادن می‌کنند، نیازی به درمان پوسیدگی دندان کودکان نیست. اما این تصور اشتباه است. چرا که اگر دندان‌های شیری زودتر از موعد کنده شوند، فضاهای خالی بین دندان‌ها به وجود می‌آید.

 

این فضاها باعث می‌شوند که دندان‌های دائمی کج و نامرتب رشد کنند. همچنین افتادن دندان‌ها قبل از ۷ سالگی و عدم درمان پوسیدگی دندان جلو کودکان ممکن است اعتماد به نفس کودک را تحت‌تأثیر قرار دهد. زیرا لبخند کودک ظاهر بدی دارد. از طرفی کودک در صحبت کردن هم دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند با دیگران ارتباط خوبی برقرار کند.

 

روش‌های درمان پوسیدگی دندان کودکان

در صورتی که کودکتان پوسیدگی دندان دارد، اولین قدم برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان مراجعه به دکتر دندان شیری است. معمولا پزشک بر اساس میزان پوسیدگی یکی از روش‌های زیر را برای رفع پوسیدگی دندان کودک به کار می‌برد.

 

انواع راه‌های درمان پوسیدگی دندان کودک

فلورایدتراپی

فیشور سیلانت تراپی

روکش دندان شیری

عصب‌کشی دندان شیری

کشیدن دندان شیری

درمان پوسیدگی دندان کودکان

درمان پوسیدگی دندان کودکان

درمان پوسیدگی دندان کودکان در طب سنتی

هر چند بهترین راه برای درمان پوسیدگی مراجعه به دکتر دندانپزشک ترمیمی است، اما چند روش توقف پوسیدگی دندان در خانه نیز وجود دارد که می‌تواند از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری کنند. البته به خاطر داشته باشید برای استفاده از این روش‌ها حتما با دندانپزشک مواد دندانی مشورت کنید و مطمئن شوید برای کودک ضرر ندارد. در ادامه از داروهای گیاهی و درمان های خانگی پوسیدگی دندان کودکان گفتیم:

 

۷ داروی گیاهی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

مسواک زدن با پودر قرص کلسیم و منیزیم

مصرف عصاره استخوان حیواناتی مثل گوسفند، گاو، مرغ و

غرغره کردن آب نمک یا آب آلوئه‌ورا

مصرف چای سبز با آب لیمو و عسل

مالیدن روغن گل میخک بر روی دندان

غرغره کردن روغن گیاهی یا روغن زیتون یا نارگیل

جویدن لیمو

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است از سن ۶ ماهگی نوزاد خود را به دندانپزشک برده تا مراقبت از دوره‌ای از دندان‌ها از همان موقع آغاز شده و از پوسیدگی دندان کودکان پیشگیری شود. برای این کار می‌توانید از سایت وب ۲۴، از خدمات ویزیت آنلاین دندانپزشکی استفاده کنید.

اما اگر کودک دچار پوسیدگی دندان شد، با مشاهده کوچکترین لک سفید بر روی دندان، به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شده و نیاز به دکتر پروتزهای دندانی پیدا نشود.

 

   دندانپزشکی اطفال کلینیک تخصصی قلهک

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها از جمله دندانپزشکی اطفال و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 - 26640907 - 26640957

https://clinicgholhak.com/

کلینیک قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

تاثیر محیط دندانپزشکی اطفال بر کودک
تاثیر محیط دندانپزشکی اطفال بر کودک

09 آبان 1402

چکاپ دندانپزشکی اطفال
چکاپ دندانپزشکی اطفال

03 شهریور 1402

ارتودنسی نامرئی در دندانپزشکی اطفال
ارتودنسی نامرئی در دندانپزشکی اطفال

21 مرداد 1402

رفتار دندانپزشکی اطفال
رفتار دندانپزشکی اطفال

09 مرداد 1402

دندانپزشکی اطفال شمال تهران
دندانپزشکی اطفال شمال تهران

07 مرداد 1402