مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

کامپوزیت دندان در شریعتی


 کامپوزیت دندان در شریعتی

اگر قصد انجام کامپوزیت دندان را دارید و در محله شریعتی تهران بدنبال آن هستید، کلینیک دندانپزشکی قلهک انتخاب خوبی برایتان خواهد بود. حتما میدانید که داشتن دندان های مرتب با رنگ خوب چقدر در زیبایی چهره و لبخند تاثیرگذار خواهد بود در نتیجه از بین همه ما افرادی وجود دارند که دندان های آن ها نامرتب، بدرنگ، شکسته و یا لب پر هستند یکی از بهترین روش های درمانی انجام کامپوزیت دندان می باشد.

در کلان شهری مثل تهران بهتر است دندانپزشکی را انتخاب کنید که علاوه برداشتن مهارت در کار کامپوزیت در نزدیکی محل زندگی یا کار شما باشد تا زمان و هزینه زیادی را برای رفت و آمد در ترافیک های سنگین هدر ندهید. 

قبل از مراجعه به دندانپزشک یا کلینیک مورد نظر سوابق کاری دندانپزشک را در زمینه زیبایی دندان ها بررسی کنید.

نمونه کار دندانپزشک را در سایت های معتبر و اینستاگرام مشاهده کنید.

دندانپزشکی را انتخاب کنید که از کامپوزیت دندان باکیفیت موجود در بازار استفاده می کند.

از تجربه دوستان و آشنایان خود در رابطه با انجام کامپوزیت دندان نزد دندانپزشکان معرفی شده استفاده کنید.

و

شما می توانید از روش های دیگری برای زیبایی لبخند خود استفاده کنید اگر هنوز نمی دانید کدام روش می تواند برای دندان های شما مناسب تر باشد می توانید جهت مشاوره و معاینه از دندانپزشکی قلهک در محله شریعتی وقت بگیرید.

 

مراحل کامل انجام کامپوزیت دندان

مراحل کامل کامپوزیت دندان میتواند اطلاعات جالبی برای فردی باشد که قرار است از آن در درمان خود استفاده نماید. در ادامه به معرفی روند انجام خواهیم پرداخت.

انتخاب رنگ

کامپوزیت دندان در رنگ‌های متنوعی انجام می‌شود و برای ترمیم دندان هر شخص ابتدا باید متناسب با نیاز وی رنگ آن انتخاب شود.

دندانپزشک از کتابچه راهنمای خود که شامل نمونه‌هایی از رنگ‌های مختلف کامپوزیت است برای کمک به انتخاب رنگ توسط بیمار استفاده می‌کند تا رنگی را انتخاب کند که نزدیک‌ترین تطابق را با رنگ دندان‌های بیمار داشته باشد.

به هنگام رنگ کامپوزیت باید به موارد مختلفی توجه کرد. نوع منبع نور انتخاب شده می‌تواند تا حد زیادی بر روی میزان تطابق آن با رنگ خود دندان تأثیر بگذارد بنابراین در مورد رنگ انتخابی خود با دندانپزشک مشورت کنید.

 تمیز کردن دندان

اگر سطح دندان‌های تمیز و بدون جرم نباشد نمی‌تواند یک کامپوزیت قوی ساخت. در این مرحله، دندانپزشک دندان‌های شما را پولیش می‌کند تا هر گونه جرم (پلاک دندانی ، تارتار و ) را از روی دندان برداشته شود. 

متخلخل کردن سطح دندان با اسید

پس از تمیز کردن دندان (در صورت لزوم)، روند واقعی کامپوزیت آغاز می‌شود. اولین مرحله متخلخل کردن سطوح دندان به کمک ” ماده اسیدی دندان” است .

معمولاً این ماده اسیدی بصورت ژل است که در قالب‌های سرنگی کوچک موجود است. این ژل‌ معمولاً حاوی ۳۰ تا ۴۰ درصد اسید فسفریک است و بر روی دندانی که قرار است کامپوزیت شود ریخته می‌شود.

ژل اسیدی به مدت ۱۵ ثانیه بر روی سطح دندان گذاشته و سپس کامل از روی دندان شسته می‌شود. پس از پاک کردن ژل، اکنون سطح دندان کاملا  آماده کامپوزیت است.

اگر دندانپزشک در این مرحله دندان را خشک ‌کند باز هم سطح مینای دندان آن ظاهری یخ زده و شبیه به ظاهر شیشه‌ای خش خورده پیدا خواهد کرد.

سوراخ کردن دندان امری بدیهی است و در حین انجام آن، بیمار چیزی حس نخواهد کرد بطوری که حتی اگر حین سوراخ کردن دندان دریل به لثه‌های شما هم بخورد باز دردی را حس نخواهید کرد. اگر در این مرحله دندانپزشک عینک محافظ به شما نداد باید به هنگام شستشوی دندان پس از سوراخ کردن چشم‌های خود را ببندید. همچنین ممکن است که هنگام شستن دندان مقداری از طعم و مزه ژل به داخل دهانتان برود که معمولا تلخ یا ترش است.

بخاطر داشته باشید که در کل این مراحه دهان خود را باز کنید تا سوراخ ایجاد شده در سطح دندان آلوده به بزاق دهان نشود.

قرارگیری کامپوزیت بر روی دندان

نحوه قرارگیری کامپوزیت به این صورت است که دندانپزشک ماده کامپوزیت را با ابزار مخصوص  روی سطح متخلل دندان رنگ میکند. برای اطمینان نیز گاها به آن باد دمیده میشودد تا مطمئن گردند تمام نواحی مواد کتمپوزیتی بصورت یکدست قرار گرفته است.

پس از آنکه ماده کامپوزیت دندادن بر روی دندان قرار گرفت، دندانپزشک پرتو نوری با طول موج خاص را بر روی آن می‌تاباند.

نور یکی از این واحدها معمولاً به رنگ آبی است و کاتالیزور را در ماده کامپوزیت فعال می‌کند و باعث سخت شدن آن می‌شود.

 مدت زمان تابش نور بر روی کامپوزیت دندان حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه خواهد بود.

کامپوزیت-و-مراحل-انجام-آن

 

 ترمیم و گذاشتن ماده کامپوزیتی دندان

کامپوزیت دارای استحکام زیادی است. دندانپزشک آن را در قسمت‌های کوچک بر روی دندان می‌گذارد و به آرامی هر یک از آنها را بر روی جای خود می‌مالد تا زمانی که بخشی از ترمیم در حال ساخت از شکل مورد نیاز برخوردار باشد.

پس از آن که دندانپزشک از موقعیت کامپوزیت دندان رضایت کامل داشت به کمک همان نور قبلی تنظیمات اولیه را انجام می‌دهند. 

شاید بعد از قرار دادن مقدار اولیه کامپوزیت دندان هنوز شکل ترمیم کامل نباشد، دندانپزشک می‌تواند به راحتی لایه‌های جدید به آن اضافه نماید.

برای پرکردن دندان ممکن است که دندانپزشک از یک کامپوزیت بزرگ استفاده کند و باتوجه به اندازه کامپوزیت ساخته شده  معمولا فرم‌دهی کامپوزیت به زمان زیادی نیاز دارد.

از آنجایی که کنترل رطوبت و بزاق دهان برای انجام کار مهم است از این رو شما باید دهان خود را باز نگه دارید تا دهان شما در زمان کار خشک بماند.

کامپوزیت-دندان

 

 اصلاح و فرم دهی کامپوزیت دندان

بیشتر اوقات دندانپزشکان از کامپوزیت بزرگ جهت کار خود استفاده می نمایند تا در نهایت بوسیله مته آن را متناسب با دیگر دندان های بیمار فرم دهد.

بعد از فرم دادن دندان، دندانپزشک دندان را از تمامی زوایا بررسی میکند تا اگر ایراداتی وجود دارد آن را برطرف نماید و به روش های مختلف تست میکند تا مطمئن شود دندان دقیقا در جای مناسب خود قرار گرفته است.

در زمان پولیش کامپوزیت، شما می‌توانید لرزش‌های مته را حس کنید اما اگر در مواردی که از ماده بیحسی هم استفاده نشده باشد باز هم هیچگونه دردی احساس نخواهید کرد. چرا که دندان شما بسته شده و سطح خارجی آن در حال ترمیم می باشد.

بعد از اصلاح برای اینکه دندانپزشک بداند که دندان همسطح بقیه است و بیمار حس بدی ندارد، نوار نازکی از کاغذ کربن را در بین دندانهای بیمار قرار می‌دهد و از او می‌خواهد که به آرامی دهانش را ببندد و سپس کمی بفشار بر روی دندان خود بیاورد. 

با اینکار جای دندان‌ها در نقاطی که به هم می‌رسند بر روی کاغذ کربنی باقی‌ می‌ماند. اگر علائم بر روی کاغذ به گونه ای باشد که نیاز مجدد به اصلا داشته باشد، دندانپزشک مجدد این کار را انجام میدهد تا به سطح دلخواه برسد.

 

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

همانطور که گفته شد برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینیک مراجعه فرمایید.

www.clinicgholhak.com

 


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

رنگ کامپوزیت دندان مانند رنگ دندان های طبیعی
رنگ کامپوزیت دندان مانند رنگ دندان های طبیعی

24 آبان 1402

 مواد موثر در استحکام کامپوزیت دندان
مواد موثر در استحکام کامپوزیت دندان

17 آبان 1402

علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟
علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟

24 مهر 1402

کامپوزیت دندان روش جایگزینش وجود دارد؟
کامپوزیت دندان روش جایگزینش وجود دارد؟

07 شهریور 1402

مسواک خمیردندان مخصوص کامپوزیت 
مسواک خمیردندان مخصوص کامپوزیت 

04 شهریور 1402