مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

شرایط استثنایی استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت یکی از انواع مواد خمیری است به نام رزین کامپوزیت که در فرآیند شیمیایی تولید می شود که از نظر مقاومت و دوام بسیار بالا است.کامپوزیت ماده ترمیم کننده است و همچون چسب عمل می کند.
در انجام کامپوزیت برای اینکه محکم و سخت شود به آن نور یووی تابیده می شود و با پولیش به آن فرم می دهند. اگر فردی برای این کار مناسب نبود به او روش های دیگری پیشنهاد می شود.


 

شرایط استثنایی استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک روش سریع و بدون درد است که نیازی به استفاده از داروهای بی حسی ندارد. مواد کامپوزیت ونیر با اطمینان ناحیه شکسته شده را محصور می کند. یک ماده چسبنده اعمال می شود ، سپس رزین کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی رو ی ان شکل می گیرد تا با دندان طبیعی مخلوط شود و شکل آن را بازگرداند. برای کامل کردن کامپوزیت ونیر ، مواد کامپوزیت با نورلیزر محکم و سفت می شود.

کامپوزیت دندان کاربردهای زیادی دارد. این ماده به قدری مفید و کاربردی است که حتی از آن برای اتصال براکت‌ به دندان‌ها در ارتودنسی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن:

بیشترین و قابل توجه ترین کاربرد آن پر کردن دندان بعد از عصب کشی، ترمیم دندان های آسیب دیده و رفع عیوب ظاهری دندانی است.

برای رفع فاصله بین دندانها، یا ترمیم دندانهای شکسته و رفع مشکل یکدست نبودن بلندی دندان‌ها نیز از کامپوزیت استفاده می‌شود.

چون کامپوزیت همرنگ دندان است و از نظر زیبایی بسیار مشابه دندان های خودمان است، اگر دندان های که در طرح لبخند قرار دارند دچار پوسیدگی و آسیب شده باشند، آن ها را با ماده کامپوزیت دندان ترمیم و پر می کنیم.

برای روشن کردن دندانهای زرد و زیبایی طرح لبخند هم از کامپوزیت استفاده می‌شود که در این حالت به آن کامپوزیت ونیر می‌گویند.

البته برای پر کردن دندان ها مواد زیادی مانند آمالگام، طلا و وجود دارد. اما اگر دندان ها درجلوی دهان دچار آسیب شده باشند بهتر است که به جهت زیبایی تنها از کامپوزیت برای ترمیم استفاده شود.

بهترین-کامپوزیت

عوامل موثر بر ماندگاری بیشتر کامپوزیت دندان

•حفظ سلامت دهان و دندان

یکی از روش هایی که نه تنها پس از کامپوزیت بلکه در طول زندگی برای حفظ سلامت سایر دندان ها ضروری است ، حفظ سلامت دهان و دندان است. بنابراین ، حتماً روزی دوبار دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک زده و یکبار نخ دندان بکشید. استفاده از دهانشویه مناسب همچنین به تقویت کامپوزیت روکش ، لثه و دندان کمک می کند.

•از رژیم غذایی مناسب برای دندان ها پیروی کنید

از خوردن غذاهایی که ممکن است دندان های شما را لکه دار کنند اجتناب کنید. به دلیل احتمال رنگ در مواد کامپوزیت ، ممکن است پزشک شما را از مصرف مواردی مانند شراب ، چای ، انواع توت ها ، نوشیدنی های رنگی و شکلات یا سس های رنگی منع کند. همچنین سیگار کشیدن یا جویدن محصولات دخانی می تواند رنگ کامپوزیت ها را به زرد یا قهوه ای تغییر دهد. متأسفانه سفید شدن یا سفید شدن دندان ها تاثیری بر کامپوزیت ندارد ، بنابراین بهتر است مراقب باشید که رنگ کامپوزیت ها تغییر نکند.

•به جای ابزار از روکش کامپوزیت استفاده نکنید

کامپوزیت های دندان بسیار ظریف هستند و اگر از آنها به درستی استفاده نکنید. ضعیف تر می شوند. جویدن ناخن ، مداد ، یخ و سایر غذاهای سفت می تواند صدمات جدی به روکش های کامپوزیت وارد کرده و باعث ترک خوردن و شکستن سریع آنها شود. بنابراین ، از استفاده از کامپوزیت دندان به جای ابزار اجتناب کنید.

کاندید-کامپوزیت-دندان

کاندبد مناسب کامپوزیت دندان 

تقریباً همه افراد می توانند از کامپوزیت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که روش های زیبایی دندان مانند کامپوزیت دندان و لمینت دندان برای دندان هایی که اساسا سالم هستند استفاده می شود.

در واقع از کامپوزیت ها و لمینت ها فقط برای رفع مشکلات زیبایی دندان مانند رفع کجی دندان ها، فاصله بین دندان ها و ... استفاده می شود و نمی توانند در درمان و مشکلات عملکردی دندان موثر باشند.

به همین دلیل برای دریافت کامپوزیت و لمینت ابتدا دندانپزشک زیبایی وضعیت دندان های شما را ارزیابی می کند و در صورت نداشتن مشکل اساسی دندانی این روش ها را روی دندان های شما اعمال می کند.

برای کسانی که مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه، پوسیدگی شدید دندان و ... دارند، باید ابتدا این مشکلات با سایر روش های دندانپزشکی برطرف شود، سپس برای زیبایی دندان از روش های زیبایی دندان و لمینت دندان استفاده شود.

به طور کلی افرادی که مشکلات زیر را دارند نمی توانند کاندیدای مناسبی برای کامپوزیت و لمینت دندان باشند تا زمانی که مشکل برطرف شود.

 • افرادی که عادت هایی مانند دندان قروچه دارند.
 • افرادی که سایش شدید دندان دارند.
 • افرادی که پوسیدگی شدید دندان دارند.
 • افراد مبتلا به بیماری لثه فعال.
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان بسیار ضعیفی دارند.

همچنین افرادی که دندان هایشان برجسته تر است بهتر است به جای دندان های کامپوزیت از لمینت سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند.

ضخامت لمینت دندان سرامیکی بسیار کم است و بنابراین برای افرادی که دندان های برجسته دارند مناسب تر است.

برای اینکه بفهمید می توانید کامپوزیت ونیر تهیه کنید یا خیر، ابتدا باید مشخص کنید که با دریافت کامپوزیت دندان می خواهید کدام مشکل زیبایی را حل کنید.

سپس با یک دندانپزشک زیبایی مشورت کنید تا وضعیت دهان و دهان شما را ارزیابی کند و نکات لازم و سایر گزینه های موجود را برای شما توضیح دهد.

 کامپوزیت

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی آنها نسبت به روشهای دیگر مانند روکش یا روکش سرامیکی آسیب پذیرتر هستند. به همین دلیل ، برای طبیعی و سالم ماندن ، لازم است مراقبت های اولیه آن را نادیده نگیرید تا زیبایی خود را از دست ندهد. بنابراین ، برای افزایش طول عمر ونیرهای کامپوزیتی ، باید مراقبت های جدی را پس از کامپوزیت های دندانی انجام دهید:

مسواک زدن: دندان های خود را یکبار صبح و یکبار شب با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید تا از تمیز ماندن آن اطمینان حاصل کنید و مسواک را هر 3 یا 4 ماه یکبار عوض کنید.

استفاده از نخ دندان: هنگام استفاده از نخ دندان ، آن را وارد لثه کرده و تمام پلاک را بردارید ، سپس به دندان بعدی بروید.

نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی: نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی ، دهان شما را تمیز و سالم نگه می دارد. زیرا آب باقی مانده در دهان را آبکشی کرده و اسیدیته آن را کاهش می دهد.

از لکه روی دندان خودداری کنید: سیگار کشیدن یا جویدن محصولات تنباکو مانند سیگار می تواند باعث زرد شدن دندان ها و کامپوزیت ها شود. غذاهایی مانند شکلات حاوی رنگ خوراکی ، شراب قرمز ، چای و قهوه نیز تغییر رنگ می دهند. در صورت مصرف هر یک از آنها ، باید گفت که قطع استفاده از آنها به نفع شما خواهد بود.

عاداتی که منجر به کامپوزیت رزین می شود: جویدن ناخن ، مداد یا اجسام دیگر می تواند باعث ریزش کامپوزیت به مرور زمان و آسیب به مینای دندان شود. رزین کامپوزیت بسیار آسیب پذیر است ، بنابراین بهتر است از عاداتی که به پوشش کامپوزیت آسیب می رسانند خودداری کنید.

مزایا-کامپوزیت-دندان

 

مزایای استفاده از روش کامپوزیت دندان

هر روش درمان دندانپزشکی دارای مزایا و معایبی می باشد که دانستن آن کمک می کند تا با آگاهی کامل و با نظر دندانپزشک روشی را برای خود انتخاب نمایید.

انجام کامپوزیت دندان مزایای زیادی را از نظر ترمیم و همچنین زیبایی از نظر متقاضی به همراه خواهد داشت. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • حفاظت از ساختار ضعیف دندان
 • جلوگیری از گسترش ترک دندان
 • کابرد آن برای ترمیم های پس از عصب کشی
 • پوشش دهی مناسب شکستگی دندان
 • تصحیح عملکرد دندان برای جویدن غذا پس از شکستگی دندان
 • حفاظت از دندان در برابر سایش
 • راه اتصال بریج به دندان
 • پوشش مناسبی برای ایمپلنت
 • اصلاح بد رنگی دندان
 • اصلاح فرم، طول و پهنای دندان
 • تصحیح بد شکلی دندان
 • بستن فواصل دندانی (دیاستما)
 • اصلاح به هم ریختگی جزیی دندان ها

در حال حاضر با پیشرفت علم دندانپزشکی، در کلینیک های دندانپزشکی تمام مراحل ساخت قالب و روکش در جلسه اول به صورت دیجیتالی انجام می دهند و احتیاج نیست زمان زیادی را برای این کار صرف کنید. اما این را هم در داخل پرانتز بگوییم که استفاده از این روش هزینه بیشتری را برای شما خواهد داشت.

اما خوب است از معایبی که این روش هم برای شما بگوییم تا با آگاهی کامل برای انجام آن تصمیم بگیرید:

اگرچه روکش های دندانی کاملاً ایمن و بی خطر هستند ، اما مانند سایر روش های درمانی دندانپزشکی می تواند عوارض جانبی یا خطری داشته باشد. از جمله معایب و عوارض احتمالی این روکش های دندانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز عفونت
 • بروز حساسیت و آلرژی
 • پوسیدگی دندان
 • دشواری در غذا خوردن
 • شکستن و یا جدا شدن کامپوزیت و لمینت دندان

کامپوزیت-دندان

درمان دندان در کلینیک دندانپزشکی قلهک

شما برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. چرا که نتیجه موفق هر درمان دندانپزشکی به متخصص آن بستگی دارد و هر چقدر در آن خبره و با تجربه باشد نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است. این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است. بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 - 26640907 - 26640957

کلینیک-دندانپزشکی-قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

رنگ کامپوزیت دندان مانند رنگ دندان های طبیعی
رنگ کامپوزیت دندان مانند رنگ دندان های طبیعی

24 آبان 1402

 مواد موثر در استحکام کامپوزیت دندان
مواد موثر در استحکام کامپوزیت دندان

17 آبان 1402

کامپوزیت دندان در شریعتی
کامپوزیت دندان در شریعتی

15 آبان 1402

علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟
علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟

24 مهر 1402

کامپوزیت دندان روش جایگزینش وجود دارد؟
کامپوزیت دندان روش جایگزینش وجود دارد؟

07 شهریور 1402