مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

انجام لمینت دندان با هدف زیبایی

لمینت دندان بیشتر جنبه زیبایی دارد و توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود. لمینت یک لایه یا لایه ای از مواد دندانی است که روی دندان ها قرار می گیرد و آنها را به شکل دلخواه بیمار تبدیل می کند.
لایه ای که در لمینت روی دندان های فرد قرار می گیرد بسیار نازک است و رنگ آن مطابق سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می شود.


انجام لمینت دندان با هدف زیبایی

 

لمینت دندان بیشتر جنبه زیبایی دارد و توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود. لمینت یک لایه یا لایه ای از مواد دندانی است که روی دندان ها قرار می گیرد و آنها را به شکل دلخواه بیمار تبدیل می کند.

لایه ای که در لمینت روی دندان های فرد قرار می گیرد بسیار نازک است و رنگ آن مطابق سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می شود. برخی افراد به رنگ های بسیار سفید علاقه دارند و برخی افراد دوست دارند رنگ لامینت ها به رنگ دندان هایشان نزدیک باشد و جلوه ای طبیعی داشته باشد.

درمان از روش لمینت دندان ممکن است برای همه مناسب نباشد و مشکلات بیشتری را برای فرد ایجاد کند ، بنابراین قبل از لمینت ، لازم است به توصیه دندانپزشک خود توجه کرده و بهترین درمان را انتخاب کنید.

موارد زیر برخی از مشکلاتی است که با درمان لمینت دندان قابل اصلاح است.

  • افرادی که مینای دندان کافی دارند و شکل و فرم دندان هایشان نیاز به اصلاح دارد.
  • اصلاح چرخش دندان ، بی نظمی جزئی در دندان ها
  • فاصله بین دندان ها را ببندید
  • تغییر رنگ دندان به رنگهای بسیار روشن
  • تغییر رنگهای مقاوم در برابر سفید شدن

مصرف برخی داروها از جمله آنتی بیوتیک های خانواده تتراسایکلین ها می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. به خصوص اگر در سن کمتر از 8 سال مصرف شود.

برخی از بزرگسالانی که از مینوسیکلین طولانی مدت برای آکنه استفاده می کنند نیز ممکن است در سنین بالاتر متوجه خاکستری شدن دندان ها شوند. معمولاً این تغییرات رنگی به سفید شدن (سفید شدن دندان) پاسخ مناسبی نمی دهد و برای درمان به لامینت دندان یا کامپوزیت دندان نیاز دارد.

 

 

مراحل انجام لمینت دندان توسط دندانپزشک با تجربه

 

به طور کلی لمینت دندان سه مرحله دارد و شما با این سه بار مراجعه به دندانپزشک مورد نظر خود صاحب دندان های لمینتی زیبا می شوید.

  • مرحله اول جلسه مشاوره

در این جلسه هر آنچه که در ذهن دارید با دندانپزشک خود مطرح می نمایید و با توجه به توضیحات شما مورد معاینه قرار می گیرید و دندانپزشک در آنجا مطمئن می شود که آیا لمینت دندان مناسب شما می باشد و همچنین با اشعه ایکس از دندان شما تصویر برداری می شود تا با جزییات بیشتری بررسی لازم صورت گیرد. حتی با نمونه برداری زیبایی می توانند تصویر بعد لمینت شما را نشان بدهند.

  • مرحله دوم آماده سازی

لمنیت دندان قرار است قسمتی از مینای دندان شما باشد از این رو بخشی از مینای سطح دندان برداشته می شود تا لمینت جایگزین آن شود.

مینای تراشیده شده در حدود سه دهم تا یک میلی متر است که با ضخامت روکش لمینت برابر است.  انجام اینکار می تواند همراه با بی حسی یا بدون آن صورت بگیرد. بعد از تراشیده شدن دندانپزشک یک قالب از دندان شما درست می کند و آن را به آزمایشکاه دندانپزشکی ارسال می کند تا برای شما لمینت مختص شما ساخته شود. تقریبا 2 تا 4 هفته ساخت آن طول  خواهد کشید. در این زمان شما از روکش موقت استفاده می نمایید.

  • مرحله سوم اتصال

مرحله آخر زمان اتصال لمینت بر روی دندان شما است. دندانپزشک قبل از اینکه کامل لمینت را در جای خود قرار دهد، با سیمان مخصوص تناسب رنگ و اندازه را بررسی می کند و اگر لازم بود باز برشی ایجاد می کند تا اندازه و رنگ از هر لحاظ متناسب شود بعد از آن دندانتان را تمیز می نماید و سطح آن را زبر می نماید تا وصل شدن محکم تر صورت بگیرد.

بعد با استفاده از سیمان مخصوص این کار که رزین حساس به نور نیز هست روکش میکند و آن را بر روی دندان قرار می دهد وقتی در جای صحیح قرار داد به وسیله نور درمانی به آن می تاباند تا مواد شیمیایی فعال بشن و سفت شدن زودتر صورت بگیرد. در آخر یمان های اضافی پاک میشوند و تنظیمات آخری صورت می گیرد و دوهفته بعد برای ویزیت مجدد باید نزد دندانپزشک خود بروید تا از نتیجه مثبت کار مطمئن شود.

مراحل لمینت دندان شاید نسبتا طولانی شود اما نتیجه آن بسیار دلنشین خواهد شد.

بعد از انجام لمنیت اگر از آن خوب نگهداری شود حداقل 7 تا 15 سال عمر می کند و این نگهداری چیز سختی نیست با رعایت بهداشت دهان و دندان خود و استفاده از مواد ضدعفونی می توانید عمر آن را طولانی تر نمایید.

 

لمینت دندان

 

معایب لمینت دندان در مقابل زیبایی 

هر روشی از درمان در دندانپزشکی ممکن است خطرات یا معایبی را داشته باشد که در این بین لمینت دندان از این قاعده مستثنی نیست و با داشتن مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد.

از معایب اولیه و مهم لمینت میتوانیم این را بگوییم که بعد از نصب دیگر غیر قابل بازگشت است و نمیتوانید آن را بردارید. اگر شکستگی و یا ترک بردارد امکان ترمیم وجود ندارد و باید از نو این کار را انجام بدهید.

برای انجام لمینت دندان قسمتی از مینای دندان شما تراش میخورد و این ممکن است دندان شما به خوردن برخی از خوراکی ها و نوشیدنی ها حساس شده باشد و نتوانید به راحتی از آن استفاده کنید و خوراکی های دلخواه خود را بخورید.

در این روش امکان تغییر رنگ دادن لمینت را نیز ندارید و اگر رنگ دندان شما با بقیه دندان هایتان یکسان نباشد این باعث مشکل برای شما خواهد شد.

شما حتی در هنگام جویدن نیز باید مراقب باشید که لمینت از جای خود جدا نشود. این احتمال خیلی کم اتفاق می افتد اما باید مراقبت های لازم را داشته باشید.

دندانی که لمینت می شود امکان دارد که پوسیده شود و در این حالت می توانیم از تاج دندان به طور کامل استفاده نمایید.

در صورتی که از لمینت دندان خوب نگهداری شود، برای شما حداقل بین 7 تا 15 سال عمر می کند. البته این نگهداری سخت نیست همان بهداشت دهان و دندان و رعایت مصرف مواد غذایی کافیست تا دندان های زیبا و درخشانی داشته باشید.

 

معایب لمینت  دندان

 

لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی قلهک

 

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

www.clinicgholhak.com

کلینیک دندانپزشکی قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

پشیمانی از انجام لمینت دندان
پشیمانی از انجام لمینت دندان

25 شهریور 1401

معایب لمینت متحرک دندان
معایب لمینت متحرک دندان

09 شهریور 1401

لمینت دندان برای چه بیمارانی واجب است؟
لمینت دندان برای چه بیمارانی واجب است؟

24 تیر 1401

شکستگی لمینت دندان
شکستگی لمینت دندان

26 خرداد 1401

لمینت دندان با کیفیت چه ویژگی دارد؟
لمینت دندان با کیفیت چه ویژگی دارد؟

31 اردیبهشت 1401