مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

ارتودنسی دندان به لثه ها فشار وارد میکند؟

ارتودنسی دندان روش درمانی برای تراز و مرتب سازی دندان هاست ، دندان هایی که به طور نامنظم رشد کرده اند و ممکن است باعث زشت به نظر رسیدن فرد شوند و اعتماد به نفس افراد را بیشتر از بین ببرند.


ارتودنسی دندان و لثه ها

ارتودنسی دندان به لثه ها فشار وارد میکند؟

ارتودنسی دندان روش درمانی برای تراز و مرتب سازی دندان هاست ، دندان هایی که به طور نامنظم رشد کرده اند و ممکن است باعث زشت به نظر رسیدن فرد شوند و اعتماد به نفس افراد را بیشتر از بین ببرند.

عوارض و خطرات بعد از ارتودنسی دندان

·خطر پوسیدگی و بیماری‌های لثه

با وجود وسایل ارتودنسی در دهان ، امکان گیرغذایی در اطراف وسایل ارتودنسی افزایش می یابد و تعداد پناهگاه های باکتری افزایش می یابد ، بنابراین بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. بهداشت دهان و دندان ضعیف ، که شامل مسواک ، نخ دندان و مسواک بین دندانی برای بیماران ارتودنسی است ، می تواند باعث پوسیدگی دندان ، ناراحتی لثه یا تغییر رنگ دندان شود.

نگرانی اصلی بیماران ارتودنسی پوسیدگی در زیر دستگاه های ارتودنسی است ، اگر در این مناطق خطر پوسیدگی زیاد وجود نداشته باشد و فقط در اطراف آنها باشد که به دلیل تجمع مواد غذایی در این مناطق و بهداشت نامناسب ، خطر پوسیدگی را افزایش می دهد. با درک اهمیت متخصصان ارتودنسی ، اولین کاری که آنها در هر ویزیت انجام می دهند نظارت بر سلامت آنها و ارائه آموزش های لازم است. اولین نشانه ضعف بهداشت دهان و دندان معمولاً با خونریزی لثه هنگام مسواک زدن بروز می کند ، در این حالت زنگ خطر به صدا در می آید و کنترل بهداشتی بیشتری برای فرد لازم است.

·خراش و زخم

در ابتدای درمان ارتودنسی دندان، خراش و زخم های کوچک داخل دهان کاملاً رایج است ، خصوصاً اگر از وسایل ارتودنسی مانند بریس استفاده کرده اید.

این معمولاً فقط چند روز طول می کشد تا دهان به بریس عادت کند.

·خطای درمان کننده

مهمترین علت ایجاد اثرات و عوارض درمان ارتودنسی مربوط به مهارت فرد معالج است. اگر درمانگر در این زمینه تخصص نداشته باشد ، احتمال خطا در تشخیص ، برنامه درمان ، درمان و نگهداری نتایج درمان وجود دارد.

متأسفانه ، این خطاها متداول ترین و جبران ناپذیرترین مشکلاتی هستند که در درمان ارتودنسی در جامعه مشاهده می شود. این خطاها عمدتاً به عدم توانایی در برآوردن انتظارات بیمار ، کشیدن نامناسب دندان ، بهم زدن نیمرخ بیمار ، نیاز به جراحی فک ، پوسیدگی دندان و بیماری لثه و کوتاه شدن ریشه دندان در اثر اعمال نیرو نامناسب است.

·عدم درک انتظار بیمار

یکی از مهمترین موارد شرح دقیق بیمار یا والدین بیمار است. اگر خواسته های بیمار به درستی بیان نشود یا درمانگر مهارت لازم برای استخراج انتظارات واقعی بیمار را نداشته باشد ، احتمال دستیابی به نتیجه مطلوب کاهش می یابد.

یکی از محدودیت های درمان ارتودنسی نسبی بودن درک افراد از زیبایی است ، به طوری که یک ویژگی در افراد زیبایی متفاوتی را تداعی می کند ، بنابراین کشف مسئله و توانایی دستیابی به نتیجه ای که بتواند انتظارات واقعی بیمار را برآورده کند بسیار مهم است.

·خطر برگشت درمان ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی دندان به دو گروه کلی تقسیم می شود: مشکلات فک و جابجایی دندان. مشکلات فکی که در طی رشد درمان می شوند در پایان دوره رشد تغییر نمی کنند. این روشهای درمانی معمولاً هنگامی انجام می شوند که بلافاصله بعد از آن درمان ارتودنسی ثابت انجام شود تا از کنترل مناسب برای جلوگیری از خطر عود اطمینان حاصل شود.

·کوتاه شدن طول ریشه

اگرچه احتمال تحلیل و کوتاه شدن ریشه در بیماران ارتودنسی بسیار کم و بین 3 تا 5٪ موارد است ، اما آگاهی از این موضوع ضروری است. حرکت دندانها در استخوان با توجه به مکانیسم تحلیل و تشکیل استخوان تشکیل می شود. در این فرایند ، ممکن است قطعات ریشه میکروسکوپی برداشته شده و در مقیاس میکروسکوپی دوباره ساخته شوند. اگر شرایط زمینه ای خاصی مانند آسم یا سابقه ضربه ، شکستگی دندان یا استفاده از نیروی ارتودنسی وجود داشته باشد ، این نیاز به توجه بیشتری دارد.

·درد فک

مطالعات متعدد نشان داده است که هیچ ارتباطی بین درمان ارتودنسی و توسعه یا حل مشکلات فک وجود ندارد. در بیماران مبتلا به مشکلات فک در آغاز درمان ، درمان مناسب ارتودنسی می تواند مشکلات فکی را بهبود بخشد ، اما این تنها دلیل نیست و ممکن است به درمان های اضافی نیاز داشته باشد. به دلیل مفصل بودن ناحیه ، احتمال بروز سایر مشکلات مفصلی در مفصل گیجگاهی فکی وجود دارد.

·مدت زمان درمان

مدت زمان درمان ممکن است کوتاهتر یا بیشتر از حد انتظار باشد. درمان ارتودنسی دندان معمول که به طور صحیح و کامل انجام شود معمولاً بین 18 تا 24 ماه خواهد بود.

کلینک قلهک در شمال تهران

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینک مراجعه فرمایید.

www.clinicgholhak.com

کلینیک قلهک


,
 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.