مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

مقاومت و استحکام ارتودنسی دندان

از بریس های ارتودنسی دندان برای اصلاح ناهنجاری های دندان ، فک ، ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. از مهمترین اجزای بریس می توان به براکت و سیم قوس اشاره کرد. در این بین ، براکت ها در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند. در این مقاله انواع براکت ها و نقاط قوت و مزایای آنها را مرور خواهیم کرد.


مقاومت ارتودنسی دندان

مقاومت و استحکام ارتودنسی دندان

از بریس های ارتودنسی دندان برای اصلاح ناهنجاری های دندان ، فک ، ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. از مهمترین اجزای بریس می توان به براکت و سیم قوس اشاره کرد. در این بین ، براکت ها در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند. در این مقاله انواع براکت ها و نقاط قوت و مزایای آنها را مرور خواهیم کرد.

انواع براکت های ارتودنسی

براکت های ارتودنسی در واقع برای اتصال سیم قوس مانند چسب یا بانداژ روی دندان ها استفاده می شوند و معمولاً از پلاستیک ، فلز و سرامیک ساخته می شوند. براکت ها به طور معمول، دارای دو شیار هستند تا سیم را درون خود نگه دارند. براکت های ارتودنسی بسته به نوع مواد از جمله براکت های فلزی (طلا ، تیتانیوم ، کامپوزیت ، کبالت و...) ، سرامیک و پلاستیک در بازارها موجود است.

براکت لینگوال

·براکت لینگوال

از نظر نحوه اتصال براکت به دندان ، باید براکت لینگوال و خود باز شونده اشاره شود. براکت لینگوال در داخل دندان در سمت زبان قرار می گیرد. در براکت های لینگوال ، به جای براکت فلزی در جلوی دندان ، براکت ها به پشت متصل می شوند. از مزایای این براکت این است که قابل رویت نیست اما مشکل تمیز کردن دندان ها و احساس ناراحتی در طی درمان ارتودنسی از معایب این روش است.

براکت دیمون

·براکت خود بازشونده دیمون

براکت خود باز شونده دیمون از طریق یک فنر بسیار نازک فشار لازم را به سیم ارتودنسی وارد می کند و به درمان کوتاه تر و جلسات درمانی کمتری نیاز دارد. هزینه ارتودنسی در این روش به دلیل کاهش تعداد کشیدن دندانهای بیمار و حفظ دندانهای بیمار تا حد ممکن کمتر است. بعلاوه ، این روش درمانی از تجمع پلاک بر روی دندان ها به دلیل از بین بردن الاستیک اطراف براکت ها جلوگیری کرده و تا حد امکان از مقدار آن می کاهد ، در اخر لبخند طبیعی و جذاب تری را برای مشتری به ارمغان می آورد.

براکت فلزی

·ارتودنسی ثابت و براکت فلزی

یکی از بهترین و پر کاربردترین براکت ارتودنسی ، براکت فلزی است که به طور گسترده ای در ارتودنسی ثابت استفاده می شود. ارتودنسی ثابت دارای مزایای مختلفی از جمله براکت های فلزی قابل بازیافت ، عقیم سازی و مقاومت در برابر فشار بالا است. در مقایسه با سایر براکت های بسیار استفاده شده در ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی ثابت کمترین هزینه را دارد و بنابراین به عنوان یک روش مقرون به صرفه به دلیل استفاده از براکت های فلزی ، مراجعه کنندگان به ارتودنسی ثابت مراجعه می کنند.

از مهمترین مزایای ارتودنسی ثابت می توان به مقرون به صرفه بودن و ارزان بودن براکت فلزی آن و در دسترس بودن الاستیک های رنگی برای افزایش جذابیت نوع درمان ارتودنسی ثابت اشاره کرد. مهمترین نقص ارتودنسی ثابت خاصیت نوع بریس است.

براکت سرامیکی

·براکت سرامیکی

براکت های سرامیکی اکسید زیرکونیوم کاملاً در برابر نیرو مقاوم هستند ، اما ممکن است براکت های سرامیکی ، برخلاف براکت های فلزی در ارتودنسی ثابت ، در طول دوره درمان خراب شوند ، که برای بهترین مقاومت توسط بهترین متخصص ارتودنسی برای مقاومت بیشتر در براکت ، این روش حل می شود. از مواد بیشتری استفاده می کند مهمترین مزیت براکتهای سرامیکی در مقایسه با ارتودنسی ثابت ، تشخیص براکت کمتر از براکتهای فلزی است. از معایب این نوع براکت ها در مقایسه با ارتودنسی ثابت به عنوان ارزان ترین روش ارتودنسی دندان ، هزینه بالای براکت و لک شدن سریع براکت است که برای حفظ شفافیت براکت نیاز به مراقبت بیشتر است.

·براکت پلاستیکی

از براکت های پلاستیکی زمانی استفاده می شود که کاربر تمایل به استفاده از براکت های فلزی در درمان ارتودنسی ثابت نداشته باشد و بخواهد ظاهری طبیعی داشته باشد. البته براکت های پلاستیکی به دلیل استعمال سیگار یا نوشیدن الکل تغییر رنگ می دهند.

انتخاب بهترین نوع براکت ارتودنسی

برای انتخاب بهترین نوع براکت ارتودنسی دندان، باید بر اساس معیارهای بیمار مانند زیبایی ، اصلاح طرح لبخند و معیارهای درمانی مانند بدشکلی دندان (از جمله کج شدن یا نامرتب بودن دندان ها) ، نوع اختلال بایت ، هزینه ارتودنسی و با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. تصمیمات دیگر ظاهر شد به عنوان مثال ، ارتودنسی ثابت بهترین گزینه برای ناهنجاری های فک و صورت بسیار شدید و در عین حال یک روش درمانی مقرون به صرفه است.

هزینه انواع براکت های ارتودنسی نیز بسته به نوع مواد و هزینه های نگهداری متفاوت است. به عنوان مثال ، براکت های سرامیکی و پلاستیکی به دلیل نوع مواد و نگهداری در طول دوره درمان ، گران ترند. به خصوص که در مقایسه با ارتودنسی ثابت ، آنها به جلسات ترمیم و تنظیم بیشتری نیاز دارند.

کلینیک دندانپزشکی در قلهک

برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند.

کلینیک قلهک در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت کلینک مراجعه فرمایید.

www.clinicgholhak.com

کلینیک قلهک


,
 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.