دندانپزشکی اطفال,دندانپزشکی,دندان شیری,پوسیدگی دندان,دندانپزشکی کودکان,سیلنت های دندانی,فل
کلینیک دندانپزشکی قلهک

بخش تخصصی دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال جزو مباحث سلامت کودکان ماست که در سالهای اخیر مورد توجه خانواده ها قرار گرفته است لذا برای انجام روشهای مراقبت و درمان نیازمند دریافت اطلاعات صحیح میباشد لطفا با ما همراه باشید.


دندانپزشکی اطفال جزو مباحث سلامت کودکان ماست که در سالهای اخیر مورد توجه خانواده ها قرار گرفته است لذا برای انجام روشهای مراقبت و درمان نیازمند دریافت اطلاعات صحیح میباشد لطفا با ما همراه باشید. دندانهای شیری کودک شما از حدود ۶ الی ۹ ماهگی شروع به رویش میکنند اما آنچه باید توجه کنید این است که این دندانها به طور طبیعی تا چه زمانی در دهان کودک شما باقی می مانند؟

پاسخ این است که علیرغم دندانهای شیری جلویی (چهار دندان پیشین هر فک) که در حدود شش سالگی می افتند، دندانهای شیری عقبی (آسیای شیری) تا حدود ۱۱ سالگی بایستی در دهان کودک شما باقی مانده و نقشهای مهمی را ایفا کنند.

چرا مراقبت و حفظ دندانهای شیری اهمیت دارد؟

۱- دندانهای شیری به عنوان راهنمای رویش دندانهای دائمی عمل می کنند و فضایی را که این دندانهای جدید در آن رویش میکنند ، حفظ نموده و نیاز به درمانهای ارتودنسی در آینده را کاهش میدهند.

۲- تا زمان حضور این دندانها در دهان (یعنی تا حدود ۱۲ سالگی) در گاز گرفتن و جویدن غذا، صحبت کردن، و زیبایی و اعتماد به نفس کودک نقش اساسی دارند.

۳- دندانهای شیری نیز همانند دندانهای دائمی ریشه و عصب دارند؛ و در صورت پیشرفت پوسیدگی، درد و عفونت ریشه و آبسه دندان شیری رخ خواهد داد. پوسیدگی دندان در اوایل کودکی می تواند به سرعت پیشرفت کرده و در مدت کوتاهی به عصب دندان برسد.

مراقبت از دندانهای شیری:

در نوزادی لثه ها و دندان هایی که تازه در حال رویش هستند ، باید به آرامی و پس از هر بار تغذیه با یک تکه گاز یا پارچه مرطوب پاک شوند. از حدود یک سالگی مسواک زدن روزانه را با یک مسواک کوچک ، با موی نرم و اندکی خمیر دندان مخصوص کودک حاوی فلوراید (به اندازه دانه برنج تا سه سالگی، و به اندازه نخود از سه تا پنج سالگی) انجام دهید. مسواک زدن برای کودک تا حدود 6 سالگی بایستی توسط والد انجام شود زیرا کودکان در این سنین مهارت دستی کافی برای این کار را ندارند.

اولین قرار ملاقات دندانپزشکی:

ما به شما توصیه میکنیم تا در اولین سال تولد فرزند خود، برای ویزیت دندانپزشکی مراجعه کنید تا هر چه سریعتر مشکلات مربوط به بهداشت و تغذیه و رویش دندانی کودک را شناسایی کنیم.

 

اقدامات پیشگیرانه دندانپزشکی:

انواع روش های تخصصی دندانپزشکی کودکان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان و نوجوانان وجود دارد.

۱-فلوراید موضعی : فلوراید سبب افزایش استحکام ساختار مینای دندان و مقاومت آن در برابر پوسیدگی می شود. اگرچه مقدار کمی فلوراید در خمیردندان ها و برخی از منابع آب آشامیدنی وجود دارد ، اما میتوان برای محافظت بیشتر ، انواع با غلظت بالاتر را صرفا توسط دندانپزشک متخصص کودکان بر روی این دندانها قرار داد.

۲-سیلنت های دندانی : می توان با مهر و موم کردن شیارهای عمیق روی سطح جونده دندان های آسیا (با قراردهی مواد همرنگ دندان بدون تراش و بدون نیاز به بی حسی) از تجمع باکتری های پوسیدگی زا در این شیارها جلوگیری نموده و آنها را در برابر پوسیدگی جدید مقاوم نمود


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

بهترین سن مراجعه به دندانپزشکی اطفال

24 خرداد 1400

دندانپزشکی با بیهوشی
دندانپزشکی با بیهوشی

22 فروردین 1399