مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

معیار دندانپزشک برای استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی از ماده ای به نام رزین کامپوزیت ساخته شده اند که در اصل همان ماده ای است که برای پر کردن دندان استفاده می شود. کامپوزیت های دندان اغلب توسط دندانپزشک زیبایی بدون نیاز به ساخت در آزمایشگاه مستقیماً روی دندان قرار می گیرند.
دندانپزشک لایه های مختلفی از مواد کامپوزیت را روی دندان قرار داده و آن را مانند یک مجسمه شکل می دهد. هر لایه از کامپوزیت دندان با استفاده از نور بر روی دندان محکم می شود.
اما ما در این مطلب به این می پردازیم که معیار دندانپزشک از انجام کامپوزیت دندان چیست؟


 

معیار دندانپزشک برای استفاده از کامپوزیت دندان

 

 

به طور کلی مواد کامپوزیت را می توان به چهار گروه تقسیم کرد.

  1. کامپوزیت نوع هیبریدی
  2. کامپوزیت میکروفیبر
  3. کامپوزیت نانوالیاف
  4. روکش IPS

هر کدام از این کامپوزیت ها کاربردهای خاص خود را دارند. زیرا در دندان های جلو زیبایی و درخشندگی از عوامل مهم و در دندان های عقب داشتن قدرت کافی برای تحمل نیروهای جویدنی است.

کامپوزیت های نوع هیبریدی: کامپوزیت های دندان خلفی ذرات بزرگتر و استحکام بیشتری دارند و معمولا از نوع هیبریدی هستند.

کامپوزیت میکروفیلد: از کامپوزیت های میکروفیلد برای ترمیم دندان های جلویی استفاده می شود که ذرات ریزتر و استحکام کمتری دارند، اما در عوض پس از پولیش، سطح صاف، براق و درخشان تری به جا می گذارند. هرچه سطح کامپوزیت صاف تر باشد، به رنگ کمتری نیاز خواهد داشت و به مرور زمان به پولیش دوره ای نیاز خواهد داشت.

کامپوزیت های نانوالیافی: امروزه کامپوزیت های نانوفیلد نیز در بازار وجود دارد تا بتوانیم به استحکام و زیبایی در ترمیم دندان ها هم زمان دست پیدا کنیم.

ونیرهای IPS : این کامپوزیت ها به دلیل داشتن ذرات سرامیکی از ثبات و استحکام رنگ بالاتری نسبت به نسل های قبلی برخوردار بوده و بیشترین شباهت ظاهری را به لمینت های سرامیکی دارند.

انواع کامپوزیت ها در رنگ های مختلف ارائه می شوند. این رنگ ها از طیف رنگی معمولی تا رنگ های خیلی سفید و یخچالی موجود هستند.

محبوب ترین رنگ دندان کامپوزیت

سه طیف رنگی A1، B1 و A3 در حال حاضر بهترین رنگ کامپوزیت دندان مورد استفاده برای افراد مشهور هستند.

•سایه رنگ XL از برند Kerr

طیف رنگی کامپوزیت XL که توسط Kerr آمریکا به عنوان یکی از معروف ترین تولیدکنندگان کامپوزیت دندان ارائه می شود نیز یکی از سایه های رنگی رایج مورد استفاده بیماران است که البته طیف رنگ سفید محسوب نمی شود اما این رنگ کامپوزیت کاملا طبیعی به نظر می رسد و کیفیت و مقاومت بالایی دارد.

•سایه رنگ بی دبلیو از برند شافو

رنگ سایه بی دبلیو از برند شافو که یکی از برندهای معتبر کامپوزیت دندان ژاپنی می باشد; سفیدترین رنگ و به اصطلاح لبخند هالیوودی است که توسط این برند ارائه شده است. رزین های کامپوزیت شفو با سایه رنگی BW دارای درخشندگی عالی و خواص فیزیکی و کیفیت خوبی هستند.

کامپوزیت دندان

 

 

کلینیک تخصصی دندانپزشکی قلهک در تهران

شما برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. چرا که نتیجه موفق هر درمان دندانپزشکی به متخصص آن بستگی دارد و هر چقدر در آن خبره و با تجربه باشد نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 - 26640907 - 26640957

clinic-gholhak

 


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

همه چیز درباره ونیر دندان
همه چیز درباره ونیر دندان

17 خرداد 1403

کامپوزیت دندان در شریعتی
کامپوزیت دندان در شریعتی

25 اردیبهشت 1403

رنگ کامپوزیت دندان مانند رنگ دندان های طبیعی
رنگ کامپوزیت دندان مانند رنگ دندان های طبیعی

24 آبان 1402

 مواد موثر در استحکام کامپوزیت دندان
مواد موثر در استحکام کامپوزیت دندان

17 آبان 1402

علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟
علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟

24 مهر 1402