مجله دندانپزشکی کلینیک قلهک

ضخامت کامپوزیت دندان

افرادی که قصد دارند کامپوزیت دندان کنند، آنچه که باید بدانند ضخامت کامپوزیت دندان است. کاربرد اصلی کامپوزیت دندان بهبود ظاهر دندان ها و بهبود طرح لبخند است.


ضخامت کامپوزیت دندان

افرادی که قصد دارند کامپوزیت دندان کنند، آنچه که باید بدانند ضخامت کامپوزیت دندان است. کاربرد اصلی کامپوزیت دندان بهبود ظاهر دندان ها و بهبود طرح لبخند است.

 

کامپوزیت دندان چیست؟ و ضخامت آن چقدره؟

کامپوزیت دندان

دندان های کامپوزیت پوسته نازکی هستند که به جلوی دندان می چسبند. ضخامت این پوشش معمولاً حدود 0.5 تا 0.6 میلی متر است. در واقع ضخامت این پوشش ها با لنزهای تماسی برابر است. برخی از انواع کامپوزیت ها حتی نازک تر هستند. در مقایسه با روکش های قدیمی، می توان گفت ضخامت این دسته از روکش ها تقریبا نصف روکش های قدیمی است.

 

چه کسی می تواند یک ترکیب بسازد؟

مشاوره و بررسی وضعیت دندان ها توسط دندانپزشک زیبایی، مناسب بودن شما را برای استفاده از ونیرهای کامپوزیت مشخص می کند. در این صورت لازم است قبل از شروع درمان بیماری فعال لثه یا التهاب مرتبط با آن نداشته باشید.

اما روش ترمیم دندان و دندانپزشکی زیبایی با کمک کامپوزیت ونیر برای اکثر افراد مناسب و ایده آل است و برای افرادی که با مشکلات زیر مواجه هستند کارآمدترین گزینه است:

 • دندان های نامنظم
 • دندان هایی که روی هم قرار دارند.
 • رنگ بد دندان
 • موارد لب های گوشتی و دندان شکسته
 • دندان های بلند، کوتاه یا کوچک

 

 

ویژگی های یک لبخند زیبا و طبیعی:

دندان های جلویی باید خوب به نظر برسند: 4 دندان جلویی باید در هر فرد کاملا نمایان باشد، این یکی از ویژگی های لبخند زیبا است.

 • میزان دید لثه ها 1 تا 2 میلی متر است و اگر این مقدار بیشتر باشد لبخند را مخدوش می کند.
 • هر چه عرض لبخند بیشتر باشد، جذابیت بیشتری دارد. پهنای لبخند با عرض قوس فک بالا مشخص می شود، افرادی هستند که قوس دندانی فک بالا باریک دارند و دندان های خلفی پشت دندان های جلویی پنهان شده اند که جالب نیست.
 • دندان ها باید در یک ردیف و مرتب باشند
 • رنگ دندان ها بسیار مهم است، رنگ کامپوزیت باید بر اساس صورت مشخص شود.

 

مقاومت ونیرهای کامپوزیت:

 • هزینه کمتر
 • زمان کمتر
 • قابلیت پوشش انواع مشکلات دندانی

 

معایب روکش کامپوزیت:

 • در اکثر مواقع امکان پرکردن لب ها با کامپوزیت ونیر کم است و باید دقت شود.
 • گاهی اوقات نیاز به ترمیم یا تعویض دارند.

 

کامپوزیت بدون تراش

روکش بدون تراش یکی از محبوب ترین و جدیدترین روش های پوشش دندان است. با استفاده از کامپوزیت بدون ساییدن می توان دندان ها را به سرعت سفیدتر کرد. کامپوزیت های برش نخورده لایه های نازک و ظریفی هستند که به سطح دندان می چسبند.

همانطور که از نام آن پیداست، روکش های بدون تراش نیازی به ترمیم، اصلاح یا تیز کردن ندارند. نازکی، ظرافت و دوام لایه های پوششی لومینر، استفاده از روکش بدون تراش و عدم تیز کردن دندان کمی بحث برانگیز است.

 

ضخامت کامپوزیت بدون برش

گفتیم که روکش ها خیلی نازک هستند. ضخامت کامپوزیت دندان بدون تراش بین 0.5 تا 1 میلی متر (تقریباً هم اندازه لنزهای چشمی) است که تقریباً نیمی از روکش های قدیمی است.

این تفاوت جزئی در حین اعمال بیش از آنچه تصور کنید خود را در هنگام اعمال و اضافه شدن ضخامت کامپوزیت به دندان نشان می دهد.

قرار دادن کامپوزیت بدون برش روی دندان مزایا و نتایجی دارد. به طور کلی هر عاملی که باعث چسبندگی کامل روکش به دندان شود و برای سلامت و زیبایی دندان مفید باشد، نازک بودن کامپوزیت بدون تراش است.

 

مزایای کامپوزیت بدون برش

همانطور که می دانید تراشیدن مینای دندان عوارضی دارد که کامپوزیت دندان را برای همه غیرممکن می کند.

اگر این عوارض وجود نداشت، همه تمایل داشتند از روش های زیباسازی دندان برای داشتن لبخندی زیبا استفاده کنند.

مزایای کامپوزیت بدون برش را می توان به موارد زیر اضافه کرد:

 

 1. محافظ دندان

کامپوزیت برش نخورده نیازی به تراش و آماده سازی دندان ها ندارد به طوری که می توان گفت یکی از بی ضررترین روکش های موجود در بازار است.

همچنین این روکش ها به دلیل نازک بودن به تمام سطوح مینای دندان می چسبند و یک لایه محافظ بسیار قوی در برابر آلودگی ایجاد می کنند.

به دلیل وجود برجستگی ها و سوراخ ها در سطح دندان، روکش های قدیمی ممکن است در هنگام تراشیدن دندان به خوبی به روکش نچسبند و دندان به خوبی محافظت نشود.

 

 1. لایه محافظ بسیار قوی

روکش های برش نخورده به دلیل نازکی خود به راحتی به سطح دندان می چسبند و یک لایه محافظ بسیار قوی در برابر آلودگی و آسیب ایجاد می کنند.

در حالی که روکش های قدیمی نیز باید قبل از چسباندن دندان ها را آماده کنند. این امکان وجود دارد که به دلیل وجود سوراخ هایی در سطح مینای دندان، پوشش به خوبی در هنگام تراشیدن دندان به دندان نچسبد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید.

https://clinicgholhak.com/


کلینیک قلهک


 

دیدگاه شما

0

Website

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

قیمت کامپوزیت دندان جلو
قیمت کامپوزیت دندان جلو

03 آبان 1402

انواع مارک کامپوزیت دندان
انواع مارک کامپوزیت دندان

08 شهریور 1401

چرا کامپوزیت دندان می ریزد؟
چرا کامپوزیت دندان می ریزد؟

30 مرداد 1401

جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان
جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان

24 مرداد 1401

چگونه کامپوزیت دندان را می چسبانند؟
چگونه کامپوزیت دندان را می چسبانند؟

23 مرداد 1401